این مطلب ۴۲۹ بار خوانده شده

فاطمه از نگاه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی

نسخه مناسب چاپ

فاطمه از نگاه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی

۲۰ جمادی الثانی ولادت بزرگ بانوی جهان و الگوی همه آزادیخواهان حضرت فاطمه زهرا(س) است و برای درک عمیقتر این وجود نازنین گوشه ای از بیانات رهبر فرزانه انقلاب امام خامنه ای(مدظله) را جهت درک هر چه بهتر و بیشتر این اسوه و کمال انسانیت را بیان می کنیم امید که پیرو راستین ایشان،پدر،همسر و فرزندانشان باشیم:

اسلام فاطمه‏ آن عنصر برجسته و ممتاز ملكوتى را به عنوان نمونه و اسوه‏ زن معرفى مى‏كند. آن، زندگى ظاهرى و جهاد و مبارزه و دانش و سخنورى و فداكارى و شوهردارى و مادرى و همسرى و مهاجرت و حضور در همه‏ ميدانهاى سياسى و نظامى و انقلابى و برجستگى همه‏جانبه‏ او كه مردهاى بزرگ را در مقابلش به خضوع وادار مى‏كرد، اين هم مقام معنوى و ركوع و سجود و محراب عبادت و دعا و صحيفه و تضرّع و ذات ملكوتى و درخشندگى عنصر معنوى و همپايه و هم‏وزن و همسنگ امير المؤمنين و پيامبر بودن اوست. زن، اين است. الگوى زنى كه اسلام مى‏خواهد بسازد، اين است.(۲۶/۱۰/۱۳۶۸ در جمع بانوان کشور)

فاطمه‏ زهرا سلام‏الله ‏عليها چنانند كه در زمان خودشان، نه فقط پدر و همسر و فرزندان و شيعيان خاصّشان، بلكه حتّى كسانى كه شايد رابطه‏ صميمانه و گرمى هم با ايشان نداشتند، زبان به مدح آن بزرگوار گشودند. اگر به كتابهايى كه در باره‏ فاطمه‏ زهرا سلام‏الله ‏عليها به وسيله‏ محدّثين اهل سنّت نوشته شده است، نگاه كنيد، روايات بسيارى را مى‏بينيد كه از زبان پيغمبر صلّى الله عليه و آله و سلّم در ستايش صدّيقه‏ طاهره عليها سلام صادر شده است و يا رفتار پيغمبر با آن بزرگوار را نقل مى‏كنند. بسيارى از اين روايات، از زبان كسانى است كه از آن قبيل بوده‏اند؛ مثل بعضى از زوجات پيغمبر و ديگران. اين حديث معروف از عايشه است كه گفت: «و اللّه ما رأيت في سمته و هديه اشبه برسول اللّه صلّى الله عليه و آله و سلّم من فاطمة»؛ هيچ‏كس را از لحاظ هيئت، چهره، سيما، درخشندگى و حركات و رفتار، شبيه‏تر از فاطمه‏ به پيغمبر اكرم نديدم. «و كان اذا دخلت اليه، اذا دخلت على رسول اللّه قامت قام اليها»؛ وقتى‏كه فاطمه‏ زهرا بر پيغمبر وارد مى‏شد، آن حضرت برمى‏خاست و مشتاقانه به سمت او مى‏رفت. اين معناى تعبيرِ «قام اليها» است. اين‏طور نبود كه وقتى فاطمه‏ زهرا سلام‏الله عليها وارد اتاق مى‏شود، پيغمبر جلو پاى او فقط بلند شود. قام إليها؛ برمى‏خاست و به سمت او مى‏رفت. در بعضى از اين نقلها، باز از همين راوى اين‏گونه آمده است: «و كان يقبلها و يجلسها مجلسه»؛ فاطمه‏ زهرا سلام‏الله عليها را مى‏بوسيد، دست او را مى‏گرفت و مى‏آورد در جاى خودش مى‏نشاند. اين مقام فاطمه‏ زهراست. انسان در باره‏ى اين دختر چه بگويد؟ در باره‏ى اين موجود باعظمت چه بگويد؟(۳/۹/۱۳۷۳در دیدار با مداحان به مناسبت ولادت حضرت زهرا)

در روايتى خواندم كه درخشندگى فاطمه‏ زهرا سلام‏الله عليها باعث مى‏شود تا چشمان كرّوبيان ملإ اعلى خيره شود: «زَهَر نورها للملائكة السّماء (۱۵۶)». براى آن‏ها مى‏درخشد. ما از اين درخشندگى چه استفاده‏اى بكنيم؟ ما بايد از اين ستاره‏ى درخشان، راه به سوى خدا و راهِ بندگى را كه راه راست است و فاطمه‏ زهرا سلام‏الله‏عليها پيمود و به آن مدارج عالى رسيد، پيدا كنيم‏.؟(۳/۹/۱۳۷۳در دیدار با مداحان به مناسبت ولادت حضرت زهرا)

فاطمه‏ زهرا سلام‏الله‏عليها مثل يك مادر، مثل يك مشاور، مثل يك پرستار براى پيامبر بوده است. آنجا بوده كه گفتند فاطمه‏ «امّ ابيها» مادر پدرش است. اين مربوط به آن وقت است؛ يعنى وقتى‏كه يك دختر شش، هفت‏ساله اين‏گونه بوده است. البته در محيطهاى عربى و در محيطهاى گرم، دختران زودتر رشد جسمى و روحى مى‏كنند؛ مثلًا به اندازه‏ى رشد يك دختر ده، دوازده‏ساله‏ى امروز. اين، احساس مسئوليت است. آيا اين نمى‏تواند براى يك جوان الگو باشد، كه نسبت به مسائل پيرامونى خودش زود احساس مسئوليت و احساس نشاط كند؟ آن سرمايه‏ عظيم نشاطى را كه در وجود اوست، خرج كند، براى اينكه غبار كدورت و غم را از چهره‏ پدرى كه مثلًا حدود پنجاه سال از سنش مى‏گذرد و تقريباً پيرمردى شده است، پاك كند. آيا اين نمى‏تواند براى يك جوان الگو باشد؟ اين خيلى مهمّ است.(۷/۲/۱۳۷۷در دیدار با جوانان به مناسبت هفته جوان)

آن بزرگوار از يك طرف، مظهر تعبد و تسليم در مقابل تكليف الهى و مظهر مجاهدت و شهادت مظلومانه است و از طرف ديگر، مظهر عظمت و شكوه و تنوير افكار عامه‏ ملت اسلام در طول قرنهاست. شايد مى‏دانيد كه نام فاطمه‏ زهرا (سلام‏الله‏عليها) در طول قرنهاى بعد از اسلام تا امروز، همواره براى ملتها و آحاد مسلمان، يك نام بسيار باعظمت و توأم با تجليل و تعظيم بوده است؛ در حالى كه اين بزرگوار، يك بانوى جوان و يا در عنفوان جوانى بود. زندگى امروز ما، انعكاسى از زندگى سران الهى ما در صدر اسلام است؛ يعنى همان تعبد و فداكارى و دلسوزى براى دين و همان اعتقاد و اخلاص به ارزشهاى دينى. البته، آن‏ها اصل و سرچشمه‏اند و آنچه در جامعه‏ ما هست، رشحه‏اى از آن چيزى است كه در آن بزرگواران بود. همين‏طور، آن عظمتى كه در آن‏ها بود، در جامعه‏ ما هم هست.(۱۳/۱۰/۱۳۶۸ در خانواده شهدا و مسئولین بنیاد شهید)

فاطمه‏ زهرا (س) در قله‏ بشريت قرار دارد و كسى از او بالاتر نيست و مى‏بينيم كه آن بزرگوار به‏ عنوان يك بانوى مسلمان، اين فرصت و قدرت را يافت كه خودش را به اين اوج برساند. پس، فرقى بين زن و مرد نيست. (۲۶/۱۰/۱۳۶۸ در دیدار جمع کثیری از پزشکان خواهر)

زنى، آن هم در سنين جوانى، از لحاظ مقام معنوى به جايى مى‏رسد كه بنا بر آنچه كه در بعضى از روايات است، فرشتگان با او سخن مى‏گويند و حقايق را به او ارايه مى‏دهند. محدّثه است؛ يعنى كسى است كه فرشتگان با او حديث مى‏كنند و حرف مى‏زنند. اين مقام معنوى و ميدان وسيع و قلّه‏ رفيع، در مقابل همه‏ زنهاى آفرينش و عالم است. فاطمه‏ى زهرا (س) در قلّه‏ى اين بلنداى عظيم ايستاده و به همه‏ زنان عالم خطاب مى‏كند و آنها را به پيمودن اين راه دعوت مى‏نمايد.( ۲۶/۱۰/۱۳۶۸ در جمع کثیری ازبانوان کشور)

وقتى انسان به رواياتى كه مربوط به فاطمه‏ زهرا (س) مى‏باشد و از ائمه (ع) صادر شده است، مراجعه مى‏كند، مى‏بيند زبان معصومين (ع) نسبت به اين بزرگوار، آن‏چنان زبان ستايش و خضوع و خشوع است كه براى كسى كه مقام والاى فاطمه‏ زهرا (ع) را ندانسته باشد، ممكن است مايه‏ تعجب بشود. از خود پيامبر اكرم (ص) كه پدر و مربى اين مخدره‏ بزرگوار بود، تا امير المؤمنين كه همسر او بود و تا فرزندان او- ائمه (ع)- هر كدام راجع به زهراى اطهر، جمله‏اى سخن گفته‏اند و آن را با زبان تعظيم و ستايش بيان كرده‏اند. اين، نشان‏دهنده‏ آن مقام والا و توصيف‏ ناشدنى است كه حقيقتاً براى ذهن قاصر ما، آن علوّ درجه‏ معنوى و ملكوتىِ امّ الأئمة النّجباء (ع) قابل درك نيست و ما به قدر فهم خود، ممكن است رشحه‏اى از رشحات را درك كنيم.(۲۶/۷/۱۳۶۸ جمع مسئولین به مناسبت ولادت  رسول اکرم و امام صادق)

خصوصيت عملى آن بزرگوار اين بود كه در همه‏ شرايط، تسليم محض حكم الهى و راه خدا بود. همين تسليم محض بود كه در طول تاريخ اسلام، از اين بزرگوار يك مجاهد بى‏نظير و يك پرچم مظلوميت و حقانيت به وجود آورد. تا امروز هم اين پرچم برافراشته است و روز به روز مكانت آن موجود عالى‏قدر كه در بحبوحه‏ جوانى، در عالى ترين مراتب فداكارى قدم گذاشت افزوده شده و حقيقتاً مصداق «انّا اعطيناك الكوثر» بوده است؛ همچنان كه در روايات هست.(۲۸/۹/۶۹ در دیدار طلاب حوزه و دانشگاه)

اين خير كثيرى كه خداوند متعال در سوره‏ى مباركه‏ كوثر مژده‏ى آن را به پيامبر اكرم داد و فرمود: «انّا اعطيناك الكوثر» كه تأويل آن، فاطمه‏ زهرا (سلام‏الله‏عليها) است در حقيقت مجمع همه‏ خيراتى است كه روز به روز از سرچشمه‏ دين نبوى، بر همه‏ بشريت و بر همه‏ خلايق فرو مى‏ريزد. خيلى‏ ها سعى كردند آن را پوشيده بدارند و انكار كنند، اما نتوانستند؛ «و اللّه متمّ نوره و لو كره الكافرون». (۵/۱۰/۱۳۷۰ میلاد حضرت زهرا دیدار با مداحان)

زندگى فاطمه‏ زهرا سلام‏الله‏عليها از همه‏ ابعاد، زندگى ‏اى همراه با كار و تلاش و تكامل و تعالى روحى يك انسان است. شوهر جوان او دائماً در جبهه و ميدانهاى جنگ است؛ اما در عين مشكلات محيط و زندگى، فاطمه‏ زهرا سلام‏الله‏عليها، مثل كانونى براى مراجعات مردم و مسلمانان است. او دختر كارگشاى پيغمبر است و در اين شرايط، زندگى را با كمال سرافرازى به پيش مى‏برد: فرزندانى تربيت مى‏كند مثل حسن و حسين و زينب؛ شوهرى را نگهدارى مى‏كند مثل على و رضايت پدرى را جلب مى‏كند مثل پيغمبر! راه فتوحات و غنايم كه باز مى‏شود، دختر پيغمبر ذره‏اى از لذتهاى دنيا و تشريفات و تجملات و چيزهايى را كه دل دختران جوان و زنها متوجه آنهاست، به خود راه نمى‏دهد. عبادت فاطمه‏ زهرا، سلام‏الله‏عليها، يك عبادت نمونه است.(۲۵/۹/۱۳۷۱ به مناسبت روز زن در دیدار با نوان)

فاطمه‏ زهرا سلام‏الله‏عليها با آن عظمت و جلالت، در محيط خانه، يك همسر و يك زن است؛ آنگونه كه اسلام مى‏گويد. در محيط علم هم يك دانشمند والاست‏.آن عبادتش؛ آن فصاحت و بلاغتش؛ آن فرزانگى و دانشش؛ آن معرفت و حكمتش؛ آن جهاد و مبارزه‏اش؛ آن رفتارش به عنوان يك دختر؛ آن رفتارش به عنوان يك همسر؛ آن رفتارش به عنوان يك مادر؛ آن احسانش به مستمندان،اين، شخصيت جامع الاطراف فاطمه‏ زهراست.(۲۵/۹/۱۳۷۱)

در واقع فاطمه‏ زهرا فجر درخشانى است كه از گريبان او، خورشيد امامت و ولايت و نبوّت درخشيده است؛ آسمان بلند و رفيعى است كه در آغوش آن، ستاره‏هاى فروزان ولايت قرار گرفته است. همه‏ ائمّه عليهم‏السّلام براى مادر بزرگوار خود تكريم و تجليلى قائل بودند كه براى كمتر كسى اين همه احترام و تجليل را از آن بزرگواران مى‏شود ديد.(۳۰/۷/۱۳۷۶ میلاد کوثر ورزشگاه آزادی تهران جمع خواهران)

ميدان، ميدان امتحان است. ميدان كارِ تصادفى نيست. ميدان امتياز دادنِ بيخودى نيست. خداى متعال بيخودى به كسى امتياز نمى‏دهد. اين جوهر، اين اراده‏ قوى، اين عزم راسخ، اين گذشت و فداكارى در فاطمه‏ زهرا (سلام‏الله‏عليها) كار را به آنجا مى‏رساند كه او سنگ الماسى مى‏شود كه همه‏ اين چرخها بر روى آن مى‏چرخد. دشوارترين چرخها را بايد بر روى سخت‏ترين پايه‏ها و قاعده‏ها بچرخانند. اين چرخ عظيم تاريخ اسلام و امتحانهاى دشوار، در همان دوران كوتاه، بر روى دوش فاطمه‏ زهرا (سلام‏الله‏عليها) بود. خدا او را انتخاب كرد و او توانست بشريّت را نجات دهد. فاطمه‏ زهرا (سلام‏الله‏عليها) فرشته‏ نجات انسانها در طول تاريخ است. براى همين هم هست كه ائمّه (ع) اين‏قدر براى آن بزرگوار تكريم و حرمت قائلند و نسبت به او اظهار خشوع مى‏كنند. هيچ مقامى از اين بالاتر وجود دارد. (۱۹/۷/۱۳۷۷ در جمع مداحان به مناسبت ولادت حضرت زهرا)

خودِ الگوى فاطمه‏ زهرا سلام‏الله‏عليها كه در دوران كودكى، در بعد از هجرت پيغمبر به مدينه، در داخل مدينه و در همه‏ قضاياى عمومى آن روز پدرش كه مركز همه‏ حوادث سياسى اجتماعى بود حضور داشت، نشان‏دهنده‏ نقش زن در نظام اسلامى است. البته فاطمه‏ زهرا سلام‏الله‏عليها قلّه‏ اين فضائل است.(۳۰/۶/۱۳۷۹ در جمع بانوان)

اين خود يك معجزه‏ اسلام است؛ يعنى فاطمه‏ زهرا (سلام‏الله‏عليها) در عمر كوتاه خود به مقامى مى‏رسد كه سيده‏ نساء عالمين است؛ يعنى از همه‏ زنان بزرگ و قدّيس طول تاريخ برتر است. اين چه عاملى است، اين چه نيروئى است، اين چه قدرت متحول‏كننده‏ عميق درونى است كه از يك انسان در اين مدت كوتاه، مى‏تواند يك چنين اقيانوس معرفت و عبوديت و قداست و عروج معنوى بسازد؟ خود اين، معجزه‏ اسلام است. (۱۴/۴/۱۳۸۶ در دیدار مداحان میلاد حضرت زهرا)

فاطمه‏ زهرا (سلام‏الله‏عليها) كلمة اللَّهِ پرمضمون و مانند يك درياى ژرف و عميق است. هرچه فكر انسان، ذوق انسان، طبع ظريف صاحبان طبع در اين زمينه كنكاش بيشترى كند، تدبر و تأمل بيشترى كند، گوهرهاى بيشترى به دست خواهد آورد. (۴/۴/۱۳۸۷ در جمع مداحان)

فاطمه‏ زهرا، صديقه‏ كبرى (سلام‏الله‏عليها)، بزرگترين بانوى تاريخ بشر، افتخار اسلام، افتخار اين دين و افتخار اين امت است. مقام فاطمه‏ زهرا (سلام‏الله‏عليها) از جمله‏ آن مقاماتى است كه تصور آن براى انسانهاى معمولى، انسانهاى متعارف- امثال ماها- يا ممكن نيست، يا دشوار است؛ معصوم است ديگر. نه به حسب مسئوليت رسمى، پيغمبر است؛ نه به حسب مسئوليت رسمى، امام و جانشين پيغمبر است؛ اما در رتبه، در حد پيغمبر و امام است. ائمه‏ى هدى (عليهم‏السّلام) نام مبارك فاطمه‏ى زهرا را باعظمت و با تجليل مى‏بردند؛ از معارف صحيفه‏ فاطمى نقل مى‏كردند؛ اين‏ها چيزهاى بسيار عظيمى است. فاطمه‏ زهرا (سلام‏الله‏عليها) اين است.(۱۳/۳/۱۳۸۹ولادت حضرت زهرا در دیدار مداحان)/۲۰۰۱

علی عامری- دفتر خبری بسیج سپاه شاهرود

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.