این مطلب ۱۱۷ بار خوانده شده
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

هزینه درمان هر بیمار تالاسمی ۲۰۰ هزار دلار است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ‌هزینه درمان هر بیمار تالاسمی در دنیا در طول ۳۰ سال ۲۰۰ هزار دلار است.
نسخه مناسب چاپ

احمدرضا فرسار در مراسم روز جهانی تالاسمی در بیمارستان مفید اظهار داشت: حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار نوزاد سالانه در دنیا با بیماری تالاسمی به دنیا می‌آیند و هزینه هر بیمار تالاسمی در دنیا در طول ۳۰ سال ۲۰۰ هزار دلار برآورد شده است.

وی با اشاره به استراتژی سه گانه برنامه کشوری پیشگیری از تالاسمی از جمله شناسایی زوج‌های ناقل تالاسمی و زوج‌هایی که قبل از سال ۷۶ ازدواج کرده‌اند گفت: در این زمینه ۱۶ مرکز مشاوره، ۱۶ مرکز غربالگری در زمینه تالاسمی در زیر مجموعه این دانشگاه فعالیت می‌کنند ولی برای آموزش تمام مراکز بهداشتی این دانشگاه فعالیت مستمر همراه با پژوهش دارند.

فرسار با بیان اینکه آمار سالانه مبتلایان به تالاسمی در سال ۷۵ بالغ بر ۸۴۶ نفر و در سال ۸۳ ، ۳۱۲ نفر بود گفت: خوشبختانه روند کاهش در هر سه استراتژی برنامه کشوری پیشگیری از بیماری تالاسمی در فعالیت‌های این دانشگاه دیده می‌شود.

وی با اشاره به راه‌اندازی شبکه آزمایشگاهی تشخیص تالاسمی در سال ۷۹ تصریح کرد:‌ موارد شناسایی بیماری تالاسمی ماژور به ترتیب در سالهای ۸۷ و ۸۶، ۶ مورد، ۸۹ دو مورد و سال ۹۰ یک مورد بوده است.

فرسار همچنین با اشاره به مداخلات برای کاهش بیماری تالاسمی به خصوص در دانش‌آموزان، دفترداران ازدواج و پرسنل بهداشتی اظهار داشت:‌ در این زمینه برای کنترل و پیشگیری بیماری تالاسمی چالش‌هایی نیز از جمله عدم ماندگاری پزشکان تیم مشاوره به علت عدم وجود بیمه مسئولیت برای پزشکان را می‌توان اشاره کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: عدم پرداخت ۲۰ درصد حق الزحمه تالاسمی از محل درآمد آزمایشگاه و همکاری ناکافی برخی بیمارستان‌ها در بخش تزریق خون و در نهایت کمبود تجهیزات آزمایشگاهی پیش از ازدواج از دیگر چالش‌های برنامه کنترل و کاهش بیماری تالاسمی است.

۲برابر شدن طول عمر بیماران تالاسمی

محمدتقی ارزانیان، فوق تخصص خون و سرطان اطفال نیز در این مراسم با اشاره به تاریخچه تالاسمی و درمان آن در کشورمان اظهار داشت: در گذشته اغلب بیماران تالاسمی طول عمرشان به ۲۰ سال نمی‌رسید ولی اکنون این بیماران بیش از ۴۰ سال عمر می‌کنند و حتی برخی از آنان دو بچه دارند و در شغل های مناسبی نیز مشغول هستند و در مجموع طول عمر بیماران تالاسمی به ۲ برابر افزایش یافته است.

وی افزود: وقتی در سال ۵۴ از آمریکا به ایران آمدم مشاهده کردم که بیماران تالاسمی تا ۱۷ سالگی بیشتر عمر نمی‌کنند و امروز خوشبختانه دیگر اعزام این بیماران برای معالجه به کشورهای قبرس و ایتالیا را نداریم.

ارزانیان خاطرنشان کرد: ‌در نهایت درمان تالاسمی فقط با پیوند مغز استخوان صورت می‌پذیرد که نخستین بار در سال ۶۳ انجام شد و در مجموع سازمان انتقال خون کشور پشتیبانی‌های بسیار خوبی در اهدای خون برای کنترل وضعیت درمان بیماران تالاسمی انجام داده است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.