این مطلب ۴۳ بار خوانده شده
بسیج گزارش می‏دهد؛

افزایش جمعیت؛ الزام اساسی توسعه

افزایش جمعیت که امروز به عنوان یک خواسته اساسی از سوی مسئولان بلندپایه کشورمان مطرح می‏شود، نه تنها نباید نگران‏ کننده و دغدغه ‏آور باشد، بلکه باید دانست این امر مهم در حقیقت الزام اساسی توسعه کشور است.
نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش خبرگزاری بسیج از استان سمنان، جمعیت و امور مرتبط با مسائل جمعیتی همواره یکی از ارکان اصلی در تمام نظریه‌های جمعیتی بوده و در طول تاریخ علوم اسلامی، اقتصادی و دینی به ویژه در دوران شکل‌گیری دانش توسعه ملل از زوایای مختلف مورد بحث و بررسی بوده است.

هنگامی که سخن از افزایش جمعیت در محافل آکادمیک یا حتی از سوی مسئولان به صورت مستقیم و یا غیر‌مستقیم می‌شود، بازتاب‌های عمدتاً منفی متوجه این مسئله می‌شود.

این در حالی است که باید منشأ صدور این بازتاب‌های منفی مشخص شده تا بتوان تمایز دیدگاه استراتژیک و آینده‌نگر را از دیدگاه‌های مبتنی بر رویدادهای کوتاه‌مدت و صرفاً تأکید بر چند شاخص هدف‌دار تبیین کرد.

مبتنی بر این دیدگاه استراتژیک، افزایش جمعیت نه تنها نگران کننده نبوده، بلکه به صورت یک الزام اساسی توسعه و به ویژه توسعه ایران مطرح شده است؛ علاوه بر این، دین مبین اسلام نیز تأکید بسیاری به داشتن فرزند و افزایش جمعیت دارد.

 

افزایش جمعیت یعنی رشد قدرت تولید

استاد دانشگاه گرمسار در این‏باره گفت: داشتن فرزند در اسلام فضیلت و تحمل آزار و اذیت کودکان امری مطلوب است.

زهره عظیمی اظهار کرد: جمعیت جهان در آغاز دوره مسیحیت، ۳۰۰ میلیون نفر بوده که حدود ۵۰ میلیون نفر در ایران سکونت داشتند، اما عواملی چون جنگ‌ها و بلایای طبیعی جمعیت کشور ما را کاهش داد.

وی افزود: در دوران طاغوت، قانون تنظیم خانواده و کنترل نسل عنوان شد تا برخی بدین طریق بتوانند بیت‏ المال و ذخایر کشور را در دست گیرند.

استاد دانشگاه گرمسار گفت: پس از انقلاب، کشور به سرعت به سمت افزایش جمعیت حرکت کرد.

عظیمی افزود: امروز آمارهای جدید ثبت احوال، خبرهایی از رشد منفی در کشور ما را ارائه می‌دهد و این امر، نشان از این است که میانگین سنی مردم ایران رو به پیری است.

وی اظهار کرد: واقعیت‌ها نشان می‌دهد که در چند سال آینده، ایران با بحران افزایش جمعیت سالمندی رو به رو خواهد شد.

استاد دانشگاه گرمسار تأکید کرد: با توجه به ظرفیت کشور و سخنان مقام معظم رهبری نباید کنترل جمعیت صورت گیرد و قدرت تولید را باید افزایش داد.

 

سیاست کنترل جمعیت؛ برخلاف آموزه‌های دینی

یک کارشناس مسائل مذهبی نیز گفت: سیاست کنترل جمعیت به خاطر مسائل اقتصادی برخلاف آموزه‏ های دینی است.

ظریفه پرویز اظهار کرد: زنان تصور می‌کنند با فرزند کمتر می‌توانند به جامعه خود خدمت کنند؛ اما غافل از اینکه اگر در مقام مادر بودن بتوانند فرزندان شایسته‌ای تربیت کنند و تحویل اجتماع دهند، آنگاه به جامعه خود خدمت کرده‌اند.

وی افزود: فقهای اهل تسنن عنوان کرده‌اند که جلوگیری از تولید نسل در صورتی که انگیزه آن ترس از فقر باشد، حرام است؛ چرا که خداوند متعال می‌فرماید «هیچ جنبنده‌ای بر روی زمین نیست، مگر آنکه روزی او بر عهده خداوند است».

این کارشناس مسائل مذهبی به سخن پیامبر اعظم (ص) اشاره کرد و افزود: فرزند شایسته دسته گلی خوش‏بو از جانب خداوند است که میان بندگانش قسمت می‌کند و نیز می‌فرماید از خوشبختی مرد، داشتن فرزند شایسته است.

پرویز تأکید کرد: امروز باید زوج‌های جوان را به فرزندآوری تشویق و مسائلی که باعث بی‏ تمایلی زوج‌های جوان به فرزند‌آوری شده است را مورد بررسی قرار داد و آنان را حل کرد.

این کارشناس مسائل مذهبی گفت: امروز ترس از رفاه اقتصادی در جوانان، آنان را از تولید نسل محروم کرده است، ولی ما وظیفه داریم جوانان خود را به این باور برسانیم که «هر آن کس که دندان دهد، نان دهد».

 

افزایش جمعیت؛ نیازمند فرهنگ‏سازی

یک کارشناس مسائل اجتماعی و فرهنگی نیز گفت: نخستین کارگاه آموزشی و فرهنگ‏سازی افزایش جمعیت با عنوان ازدیاد نسل و مبانی دینی در سمنان برگزار می‏شود؛ چرا که افزایش جمعیت در برهه کنونی نیازمند فرهنگ‏سازی است.

عفت دیابی اظهار کرد: هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی، ارتقای آگاهی و شناخت زنان متاهل و خانواده‏های موفق بر اساس معیارهای اسلامی و منبعث از فرهنگ علوی و فاطمی است.

وی افزود: به منظور افزایش و رشد نسل جوان در جامعه اسلامی و همچنین تربیت نسل سالم، باایمان، مسئول و موثر جهت رشد جامعه این کارگاه آموزشی در سطح پایگاه‏های مقاومت بسیج برگزار می‏شود.

این کارشناس مسائل اجتماعی و فرهنگی بیان کرد: این کارگاه در هر فصل یک بار برگزار می‏شود که افراد جامعه هدف، موضوعات ازدیاد نسل و مبانی دینی، موانع ازدیاد جمعیت، راهکارهای افزایش جمعیت و آثار و برکات فرزند بیشتر را تا پایان سال فرا خواهند گرفت.

دیابی خاطرنشان کرد: برای آموزش این مبانی در کارگاه فوق از اساتید مجرب حوزه و دانشگاه به نحو مطلوب استفاده می‏شود.

 

فرزندآوری؛ دست‏مایه آمرزش گناهان والدین

استاد حوزه و دانشگاه شاهرود نیز در سخنانی با بیان استحباب داشتن فرزند زیاد و ازدواج در دین اسلام اظهار کرد: ارزش مادری در اسلام بسیار والاست و نقش مادر نیز دارای اهمیت است و مادران در تربیت فرزندان نقش بسزایی ایفا می‏کنند.

زهرا شعبانی افزود: داشتن فرزند ارزشمند است و فرزندان جانشین پدر و مادرند و هرگاه عمل خیری انجام دهند، در سرنوشت اخروی والدین تاثیرگذار است.

وی تصریح کرد: فرزند باعث آمرزش گناهان والدین می‏شود و اعمال صالح فرزندان به پدر و مادر نیز بر می‏شود که در حیات اُخروی از آن بهره‏مند می‏شوند.

 

شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر»؛ القای دشمن

یکی دیگر از اساتید حوزه و دانشگاه شاهرود نیز در سخنانی با بیان اینکه در دوران رشد و شکوفایی تکنولوژی دشمنان «فرزند کمتر، زندگی بهتر» را القا کردند؛ گفت: این القا بدان سبب بود که جمعیت شیعه را کنترل کنند.

حجت ‏الاسلام علی رضوی افزود: امروز می‏بینیم که جمعیت شیعه روز به روز کمتر و در مقابل جمعیت وهابیت و سنی روز به روز بیشتر می‏شود.

وی افزود: القای دیگر دشمنان در فرزند کمتر این است که اولاد کمتر باعث افزایش فرهنگ می‏شود؛ بنابراین کسانی که فرزندان بیشتر دارند، بی‏ فرهنگ هستند.

این استاد حوزه و دانشگاه شاهرود گفت: القای دیگر دشمنان، این است که فرزند کمتر، تربیت بهتر را مورد توجه قرار داده است.

رضوی تاکید کرد: اگر انسان‏ها عینک مثبت‏ بین و باطن‏بین و دید اُخروی داشته باشند، دیگر تسلیم حرف‏ه ای دشمنان نمی‏شوند و دنبال راحتی نمی‏روند و از این القائات سرمشق زندگی نمی‏گیرند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.