این مطلب ۱۷۴۶ بار خوانده شده
فدایی: جریان انحرافی با تمام ظرفیت از نیروهای ناصالح حمایت می‌کند

مجلس نهم باید تحولخواه، عاقل، معتدل و به دور از بگو مگوهای بی‌حاصل باشد

عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان گفت: احساس می‌کنم نمایندگان در این دور دارای روحیه تحول‌خواهی، رفتار عاقلانه و معتدل هستند و این جهت‌گیری‌ها در رای خود اعمال می‌کنند. لذا امیدوارم مجلس نهم مجلسی تحول‌خواه، انقلابی و عاقلانه باشد که به مسائل اصلی کشور توجه کرده و وارد بگو مگو‌های بی‌حاصل سیاسی نشود.
نسخه مناسب چاپ

حسین فدایی عضو جبهه متحد اصولگرایان درباره موضوعات مختلفی همچون گرانی‌های اخیر و اقدامات مجلس در این زمینه، انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی، فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اظهارات اخیر الهام، اصولگرایان تحول‌خواه و ریاست مجلس نهم سخن گفت.

* ارزیابی شما از وضعیت گرانی‌ها و اقدامات مجلس در این زمینه چیست؟

 باید قدری در مورد رابطه این دو مقوله تامل کنیم؛ برای تبیین مسئله گرانی‌ باید ابتدا تحلیلی از وضعیت کلی اقتصاد داشته باشیم چرا که در کشور ما برخی مشکلات اقتصادی نهادینه شده و سابقه دیرینه‌ای دارد. بیش از ۵۰ سال است که این مشکلات اقتصادی به صورت مستمر در متن اقتصاد ملی نهادینه شده است؛اقتصاد ما از دوران قاجار به سمت اقتصاد تجاری رفته و از اقتصاد تولیدی فاصله گرفته مسئله مهمی است.

مشکل دیگر دولتی شدن اقتصاد است و بیش از ۸۰ درصد اقتصاد دولتی است قیمت کالا و خدمات بالا می‌رود درآمد‌های نفتی، اقتصاد  یارانه‌ای بی‌عدالتی را رقم زد چراکه اقتصاد متکی بر درآمد نفتی و تک محصولی شکل گرفت. مشکل دیگر عدم برخورد کارشناسانه با اقتصاد است. تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان به جای برخورد سیاسی باید برخورد کارشناسانه داشته باشند بنابراین مجموعه این عوامل باعث شده است ما هیچ وقت نتوانیم به صورت جدی و عمیق برای اصلاح اقتصاد اقدام کنیم.

پس از روی کار آمدن دولت نهم و دهم انتظار داشتیم که در اقتصاد کار کارشناسی و عمیقی انجام دهیم، خصوصاً وقتی احمدی‌نژاد طرح تحول اقتصادی را مطرح کرد امید ما بیشتر شد اما متاسفانه این مسئله هم به موضوعی سیاسی تبدیل شد.

 * اقتصاد تک بعدی چه آسیب‌هایی برای کشور دارد؟

طرح تحول اقتصادی بخش‌های متفاوتی دارد و یک بخش آن هدفمندی یارانه‌ها بود اصل طرح تحول اقتصادی در فضای کارشناسانه و عالمانه‌ای صورقابل قبول است و هرچند دولت در اجرای هدفمندی یارانه‌ها شجاعت و جسارت قابل تقدیری داشت. اجرای هدفمندی یارانه‌ها جامعیت کارشناسانه و عالمانه نداشت و قانون به طور کامل اجرا نشد در حالی که اگر این مسائل رعایت می‌شد و در مرحله اول اجرای هدفمندی یارانه‌ها رفتار عاقلانه استمرار پیدا می‌کرد ما وضع بهتری را شاهد بودیم هرچند این به معنای نادیده گرفتن زحمات دولت نیست.

ما برای اصلاح نظام اقتصادی خود، راهی جز عبور عالمانه و با برنامه از هدفمندی یارانه‌ها نداریم؛ بخش دیگری از طرح تحول اقتصادی، اصلاح نظام مالیاتی، گمرکی و بانکی است لذا اگر این مجموعه را اصلاح کنیم به سمت و سویی می‌رویم که اقتصاد، تولید‌محور شود و درآمد نفتی به درآمد مالیاتی تبدیل شود لذا تا وقتی این مسیر طی نشود با چالش روبرو خواهیم بود.

وقتی اقتصاد دولتی، یارانه‌ای و تک‌بعدی شود دیگر سالم نیست و از این رو دائما با افزایش قیمت‌ها و کاهش ارزش پول ملی مواجه می‌شویم و در عین حال فشارهای بیرونی هم اثر‌گذار خواهد بود. برخی تحلیل می‌کنند که ما باید اقتصاد را رها کنیم تا بازار خودش قیمت‌ها را کنترل کند این امر همان روش لیبرال سرمایه داری غربی است که ما آن را نمی‌پذیریم چرا که نظارت بر بازار به اعتقاد ما باید جامع و فراگیر باشد و اقدام موردی در این زمینه جواب نمی‌دهد.

* چرا برای وحدت و وفاق در جامعه ضرورت قائل هستید؟

 وقتی موضوعی در کشور فراگیر می‌شود با سرنوشت همه گره می‌خورد لذا برای حل آن باید وفاق ملی ایجاد شود و اگر قرار باشد دولت و مجلس به صورت مستقل عمل کنند حتی اگر عملکرد درستی هم داشته باشند به مشکل بر می‌خوریم. در حالی که برخی صرفا تاکید داشتند باید با افزایش قیمت، مصرف را کنترل کنیم. مثلاً منشاء اصلی نوسانات سکه و ارز در ماه‌های گذشته را ضعف مدیریت عنوان کرد و گفت: هر چند ممکن است بحث تحریمها هم اثر داشته باشد ولی اگر مدیریت کارآمدی اعمال می شد با چنین مسائلی مواجه نمی شدیم. در صدور کارت هوشمند سوخت نظر مجلس هفتم این بود که قبل از اینکه به سمت آزاد‌سازی قیمت‌ها برویم باید سیاست‌های غیرقیمتی را اجرا کنیم.

آزاد‌سازی قیمت‌ها در زمان هاشمی و خاتمی نیز مطرح بود سیاست‌های غیرقیمتی مربوط به توسعه حمل و نقل عمومی، ارتقاء کیفیت سوخت، دوگانه سوز شدن وسایل نقلیه و تسهیل پیچ و خم اداری است که از این طریق ترددها به حداقل برسد بنابراین وقتی این سیاست اعمال شود می‌توان به مردم توضیح داد که ما باید به سمت صرفه‌جویی در انرژی حرکت کنیم و پس از سیاست اصلاحی و غیر قیمتی می توان به سمت سیاست تضمینی گام برداشت.

بر اساس برآوردها و آمار کارشناسان اگر ما همان روال قبل را در مصرف انرژی ادامه می‌دادیم مصرف روزانه بنزین ۱۲۰ میلیون لیتر می‌شد لذا یکی از برنامه‌ها این بود که با صدور کارت هوشمند سوخت این مسئله را اصلاح کنیم.

* صدور کارت هوشمند سوخت چه تاثیری بر اقتصاد کشور داشت؟

انجام این اقدام برای دولت نهم، سخت بود؛ با وجود آنکه دولت در این راه مقاومت کرد اما در نهایت با پیگیری مجلس هفتم پذیرفت و این امر آثار و برکات بسیاری برای کشور داشت و صدور کارت هوشمند سوخت نشان داد آمار موجود بسیار غیرمستند بوده و حتی تفاوت‌های میلیونی و فاحش برای برخی وسایل نقلیه وجود داشت. وقتی که ما هنوز ارزیابی صحیحی از مرحله اول هدفمندی نداریم و آن را آسیب‌شناسی نکرده و نقاط ضعف و قوتش را نمی‌دانیم چطور می‌توان به فاز دوم ورود پیدا کرد؟ همه کارشناسان اقتصادی و سیاسی با سلایق مختلف اصل طرح هدفمندی یارانه‌ها را اجتناب ناپذیر می‌دانند که باید به سرانجام برسد اظهار داشت: اختلافات موجود بر سر روش‌ها و چگونگی اجراست.

* نظر شما درباره اجرای فاز دوم یارانه‌ها از سوی دولت چیست؟

برای ورود و اجرای مرحله دوم یارانه‌ها باید محیطی دوستانه و کارشناسی به دور از غوغا‌سالاری سیاسی برقرار شود. تاکنون ۳ مرجع درباره اجرای فاز اول به ما آمار دادند که البته برخی از آنها با هم همخوانی ندارد؛ آنچه از آمار ارائه شده از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی ارائه شده، تفاوتهای قابل توجهی مشاهده می شود.

کارشناسان در زمینه نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها ابهام و سوال وجود دارد و این دولت است که باید پاسخ دهد ما در کمیسیون اصل ۹۰ از برخی دوستان در دولت دعوت کردیم تا آنها آمار دقیقی ارائه دهند و منتظر هستیم آنها آمار صحیح را انعکاس دهند که البته متاسفانه در جلسه آخر برخی مسوولین دولتی نیامدند. بحث بودجه در مجلس تاکنون خوب پیشرفته است و امیدواریم در کمیسیون تلفیق تفاهمی بین مجلس و دولت ایجاد شود.

* خطرات جریان فتنه و جریان انحرافی از نظر شما چیست؟

خطرات جریان فتنه را همه می‌دانند و در واقع فتنه در مقابل اسلامیت و جمهوریت نظام قرار گرفت و در همراهی با نظام سلطه سعی داشتند اهداف شومی را دنبال کنند بنابراین تکلیف جریان فتنه روشن است. فتنه از انحراف آغاز می‌شود گفت که فتنه ۸۸ نیز انحرافی بود که عملکرد فتنه‌ گرانه داشت، در واقع کسانی که اندیشه‌های غربی داشته و ماهیت فکری و اعتقادی انقلاب و امام (ره) را درک نکرده بودند آرام آرام به ماهیت خود برگشتند و سعی کردند با الگوهای غربی ریل انقلاب را تغییر دهند.

فتنه ۸۸ برای اولین بار نبود و پیش از آن در ۱۸ تیر ۷۸ نیز انجام شده بود؛ فتنه ۸۸ یک کار مشهود عمومی بود و این جریان دائم در حال فتنه‌گری هستند.

* جهت‌گیری جریان انحرافی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

جریان انحرافی باند و گروهی است که از کانون‌های قدرت و ثروت برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کنند. سمت و سوی جریان انحرافی تاکنون بیشتر به سمت سوءاستفاده و فساد مالی بوده است و با تمام ظرفیت از نیروهای ناصالح حمایت می کند. نباید دست کسانی را که لیاقت ندارند در نظام باز گذاشت اما متاسفانه فرصت برای رانت‌خواری و سوءاستفاده جریان انحرافی فراهم شده و آنها زمینه فساد ۳ هزار میلیاردی را فراهم کردند.

جریان انحرافی در حوزه اعتقاد و اندیشه اشکال دارد؛البته آنها در حوزه سیاسی، دیدگاه‌های راهبردی و نحوه تعامل با نظام سلطه نیز دچار برخی اشکالات هستند.

جریان فتنه و جریان انحراف دو روی یک سکه هستند؛ هرچند جریان انحرافی می‌کوشد خود را ضدفتنه نشان دهد اما شواهد و قرائنی وجود دارد که نشان می‌دهد آنها در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند. ماهیت جریان‌های باطل به گونه‌ای است که وقتی با جریان حق مقابله کنند به یکدیگر نزدیک خواهند شد. فتنه و انحراف دو لبه یک قیچی هستند و آنها با اهداف انقلاب نمی‌سازند هرچند مردم با ظرفیت بسیار بالای خود از آنها نیز عبور خواهند کرد.

* ضرورت و لزوم شناسایی نمایندگانی که به کانون‌های قدرت و ثروت وابستگی دارند چیست؟

راه‌حل قانونی برای برخورد با این مسئله وجود اعتبار‌نامه است لذا همه مردم که در این زمینه اطلاعات مستندی دارند باید آن را به شورای نگهبان و مجلس برسانند. راه‌حل دیگر را در این زمینه اصلاح قانون انتخابات است؛ در قانون به بحث نظارت بر منابع درآمدی و هزینه‌‌های انتخاباتی غیرمتعارف اشاره شده که از این رو نیاز به قانون جامع‌تری است تا نامزدها در اثر تبانی با کانون کانونهای قدرت و ثروت نتوانند عوام‌فریبی کنند.

* شما پیگیر پرونده معضل آب شرب شهر ری بودید. آن موضوع به کجا رسید؟

عضو جبهه متحد اصولگرایان در پاسخ به سوالی در مورد معضل آب شرب و کشاورزی مردم شهر ری خاطرنشان کرد: بر اثر توسعه تهران و ضرورت تامین منابع آب شرب مردم و تاسیس سد کرج، آب جنوب غربی تهران تقریبا قطع شد و در بررسی‌ها متوجه شدیم که همچنین اطراف پالایشگاه تهران، روستایی قرار دارد که ۲.۵ میلیون مترمکعب نفت و مشتقات آن آب منطقه را آلوده کرده است طوری که وقتی وارد روستای اسماعیل‌آباد که در مجاورت این پالایشگاه بود شدیم آب این منطقه با کبریت آتش می‌گرفت.

اولا آب شرب مردم دارای اشکال است، ثانیا کمبود آب شرب است، ثالثا آبهای زیر زمینی و چاههای آب کشاورزی در معرض خشک شده است، رابعا بعضی از روستاها در اثر کمبود آب در حال تخلیه و ویرانی است لذا ضرورت رسیدگی به آب شرب و کشاورزی یک ضرورت جدی بود که تلاشهای چندین ساله در حال نتیجه دادن است البته در کنار آن بحث تصفیه خانه فاضلاب هم دنبال شد.

ابتدا با دولت آقای خاتمی و سپس آقای احمدی‌نژاد این مسئله را پیگیری کردیم اما دولت آقای احمدی‌نژاد این روستا را جابه‌جا کرد و با خریداری خانه‌های آنها مردم این منطقه منتقل شدند بنابراین در این منطقه، کار به نتیجه رسید.

* اصولگرایی تحول‌خواه چه دستاوردی را برای نظام داشته است؟

در این باره دیگران باید قضاوت کنند اما این موضوع یک بحث نظری و یک بحث کارکردی جداگانه دارد. برخی چنین تحلیل می‌کنند که اصلاحات در مقابل اصولگرایی است و می‌گویند اگر کسی می‌خواهد اصلاحی ایجاد کند لزومی ندارد حتما اصولگرا باشد در حالی که اول باید گفت ما می‌توانیم اصولگرا باشیم و در عین حال تحول ایجاد کنیم و از جسارت و روحیه انقلابی و عقلانیت و تخصص نیز برخوردار باشیم؛ در واقع اصولگرایی به ما می‌گوید در عین تحول‌خواهی رفتار عقلانی داشته باش. بنابراین ما ایجاد تحول را متناقض با کار تخصصی نمی‌دانیم. از لحاظ اجرایی و کارکردی اگر ما روحیه خلاقیت و ابتکار نداشته باشیم و به وضع موجود بسنده کنیم دچار رکود می‌شویم و رکود نیز فسادآفرین است. اگر افراد قابل توجهی که به مجلس نهم ورود می‌کنند این ظرفیت را داشته باشند که در عین اصولگرایی، تحول‌خواه و انقلابی باشند و حکیمانه برخورد کنند باعث برکت برای کشور و تحول جدی در آن خواهند شد.

* نظر شما درباره اظهارات اخیر الهام درباره مجمع تشخیص چیست؟

اساسا این نگاهی که برخی افراد دارند و دوست دارند مقام معظم رهبری طوری عمل کند که اینها می‌خواهند را نمی‌پسندم در واقع آنها می‌خواهند خودشان را جای رهبری قرار دهند. برخی افراد وقتی نتوانند رفتار رهبری را هضم کنند دست به توجیهات غیرقابل قبول می‌زنند؛ باید بپذیریم ما تابع مقام معظم رهبری هستیم و نه بالعکس. کسی که این حرف‌ها را می‌زند توجه ندارد که کار مجمع و شورای حل اختلاف قوا دو کار متفاوت است و مجمع تشخیص مصلحت نظام وظیفه مشورت به رهبری را برعهده دارد.

مگر وقتی احمدی‌نژاد به مجمع رفت می‌خواست بگوید که من بیکارم؟ احمدی‌نژاد عضو مجمع است اما به دلیل غیبت زیاد و عدم شرکت در جلسات مجمع سوال انگیز شد که حضور اخیر ایشان که کار درستی هم هست تعجب بعضی را برانگیخت

* نظر شما درباره حساسیت دور دوم انتخابات چیست؟

رهبر معظم انقلاب فرمودند که انتخابات تمام نشده و مردم باید با همان شور و نشاط حضور یابند. بنا بر تجربه تاریخی مرحله دوم انتخابات، همواره با کاهش حضور همراه است و برخی معتقدند برای تقویت نظام در مرحله اول انتخابات شرکت کرده‌اند و مرحله دوم که صرفا انتخاب افراد است اهمیتی ندارد در حالی که انتخابات در تهران بسیار مهم و تاثیر‌گذار است.

* نظر شما درخصوص اظهارنظر حسینیان مبنی بر ریاست زنان بر مجلس چیست؟

اگر برادر گرامی حسینیان در این باره شوخی نکرده باشد باید گفت نمی‌توان مسئولیت حساس ریاست مجلس را برعهده کسانی گذاشت که تاکنون آزمون پس نداده‌اند و این امر برای خانم‌ها و آقایان مجلس تفاوتی ندارد. تعداد خانم‌های مجلس تنها ۸ نفر است در حالی که هیئت رئیسه باید ۱۲ نفر باشد بنابراین باید به گونه‌ای اعتدال را رعایت کرد چرا که از هر زاویه در این زمینه سوال جدی وجود دارد.

* شما از مجلس حقوق می‌گیرید؟

بنده از مجلس حقوق نمی‌گرفتم اما در حال حاضر با مشکلی مواجه شدم که ناچارم حقوق بگیرم.

* پیش از این منبع درآمد شما چه بود؟

پدرم برای بنده ارثی را گذاشته بود که با وجود آن احساس می‌کردم نیازی نیست از مجلس حقوق بگیرم چرا که من برای شغل نماینده مجلس نشدم.

* علت سکونت شما در جنوب شهر چیست؟

دوست دارم در جنوب شهر و بین مردم زندگی کنم و البته دلیل مهم‌تر نیز حضور در کنار حرم حضرت عبدالعظیم (ع) است. بودن مسوولین در جنوب شهر، آثار مثبتی برای مسوولین و مردم دارد و مشخص می شود مسوولین تافته جدا بافته از مردم نیستند.

* چرا برخی نمایندگان از ماشین‌های بسیار گران قیمت استفاده می‌کنند؟

مسئولیت در جمهوری اسلامی باید به کسانی واگذار شود که قدرت تسلط بر نفس خود را داشته باشند البته منظور بنده این نیست که تمام مسئولان باید عارف و زاهد باشند اما به هر حال آنها نباید تحت تاثیر تحرکات نفسانی قرار گیرند.

* چند درصد نمایندگان در مرکز و پایین شهر زندگی می‌کنند؟

 بنده آمار دقیقی ندارم اما تصورم این است که اکثریت مسوولین رده بالا در این مناطق زندگی نمی‌کنند.

* بیشترین حجم مراجعات مردمی به شما درباره چه مسائلی است؟

بنده دفتر ارتباطات مردمی در شهرری را راه‌اندازی کردم لذا ایجاد شغل و دادن وام مطالبه بیش از ۹۰ درصد مردم از ماست هرچند این امر وظیفه ذاتی نمایندگان نیست اما ما مشکلات آنها را به دستگاه‌های مربوطه  ارجاع می‌دهیم.

* اگر در انتخابات رأی نیاورد چه می‌کنید؟

به وظیفه خود در قبال انقلاب عمل خواهد کرد.

* علت سکوت برخی چهره‌های اصولگرا در مقابل فتنه و انحراف چیست؟

کسانی که در مقابل فتنه و انحراف کوتاهی می‌کنند یا حساسیت خود را از دست داده و یا با مرکز فساد ارتباط دارند. منشاء اصلی فساد را دنیا‌طلبی است؛ کسانی که به دنبال پول مفت و غارت بیت‌المال هستند زمینه فساد را فراهم می‌کنند.

* مهم‌ترین تهدید فراسوی نظام چیست؟

هیچ تهدیدی نمی‌تواند به ما آسیب برساند البته آنچه نگران‌کننده است اختلافات مسئولان و تضعیف انگیزه‌های انقلابی است، بنابراین تهدیدات خارجی و بیرونی بر کشور، ما را پایدار می‌کند و در نهایت موجب پیروزی جبهه حق می‌شود.

* نظرشما درباره لیست‌های یک بار مصرف در این انتخابات چیست؟

 مردم به آنها رای ندادند هرچند این لیست‌ها توانستند شور و نشاط انتخاباتی را فراهم کنند و از همه کسانی که در انتخابات فعالیت کردند و باعث افزایش شور و نشاط شدند بایستی تقدیر و تشکر کرد.

* آیا مطالبات رهبری پس از صدور فرمان ۸ ماده‌ای از سوی مسئولان برآورده شد؟

آقا از طریق فرمان ۸ ماده‌ای می‌خواستند فساد در درون مسئولان نباشد هرچند مسئولان در این زمینه خوب عمل نکردند.

* ارزیابی شما از ترکیب مجلس نهم چیست؟

 احساس می‌کنم نمایندگان در این دور دارای روحیه تحول‌خواهی، رفتار عاقلانه و معتدل هستند و مردم این جهت‌گیری‌ها در رای خود اعمال می‌کنند. لذا امیدوارم مجلس نهم مجلسی تحول‌خواه، انقلابی و عاقلانه باشد که به مسائل اصلی کشور توجه کرده و وارد بگو مگو‌های بی‌حاصل سیاسی نشود.

* آیا فعالیت جبهه متحد اصولگرایان با ترکیب فعلی با پایان انتخابات تمام می‌شود؟

فعالیت جبهه متحد اصولگرایان با پایان انتخابات تمام می‌شود و این جبهه برای انتخابات ریاست جمهوری برنامه‌ای ندارد.

* نظر شما درباره افرادی که ادعا می‌کنند رهبر انقلاب با شما حرف درگوشی دارند، چیست؟

اگر بنده چنین لیاقتی پیدا کنم جزء افتخاراتم خواهد بود اما این مسئله را تکذیب می‌کنم هرچند این حرف به نفع من است اما باطن آن شیطنت و تخریب بنده است که توسط عده ای صورت می گیرد که دنبال فتنه‌گری هستند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.