این مطلب ۴۸ بار خوانده شده
كارشناس سياسي ناحيه ميامي:

لايحه كاپيتولاسيون براي اسلام اعلام خطر كرد

كارشناس سياسي ناحيه ميامي گفت: امام (ره) بعد از آزادي از زندان به خاطر حادثه ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲،در واكنش به لايحه ننگين كاپيتولاسيون سخنراني كرد و با آغاز سخنراني با آيه استرجا ،زنگ خطر رابراي مسلمانان جهان به صدا درآورد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش باشگاه خبرنگاران بسيج ناحيه ميامي، حسين نوروزي در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه به مناسبت سالروز اعتراض امام خميني(ره) به لايحه كاپيتولاسيون اظهار داشت: در زمان نخست وزيري حسنعلي منصور لايحه كاپيتولاسيون با راي ۶۲-۷۰ نفر از نمايندگان مجلس به تصويب رسيد و ديگر نمايندگان يا در مجلس حضور نداشتند يا راي ممتنع دادند.

وي در مورد مفاد اين لايحه افزود: مصونيت قضايي مستشاران نظامي آمريكايي يكي از مفاد آن بود كه در صورت ارتكاب هرگونه جنايت از پيگيري قضايي در ايران مصون بودند و تنها در كشور آمريكا و طبق مقررات همان كشور محاكمه مي‌شدند.

كارشناس سياسي ناحيه ميامي تصريح كرد: ننگ اين لايحه آنقدر بود كه حتي تعدادي از اعضاي كابينه منصور،او را تهديد به استعفا كردند مانند دكتر عليخاني، آموزگار، خسرواني اگر چه اصل نيت‌شان تضعيف دولت منصور بود.

نوروزي گفت:دليل تصويب و حمايت دولت از اين لايحه هم برمي‌گردد به وعده دريافت وام ۲۰۰ميليون دلاري طي پنج سال براي خريد امكانات هوايي و زميني كه باز پرداخت آن هم طي ۱۰ سال و با مبلغ ۳۰۰ ميليون دلاري بود.

كارشناس سياسي ناحيه ميامي دليل ديگر تصويب اين لايحه را اينچنين تصريح كرد: از طرف ديگر نيروهاي آمريكايي در ايران مي‌توانستند هر كاري كه مي‌خواهند در ايران انجام بدهند بدون هيچ گونه ترسي و در يك كلام استعمار و استثمار ايران.

نوروزي گفت: واكنش‌هاي مردمي عليه اين لايحه زياد بود، مردم اعتراضات زيادي داشتند و در نهايت حسنعلي منصور به عنوان خائن به ملت ايران توسط شهيد محمد بخارايي در اول بهمن سال ۴۳ ترور و معدوم شد.

وي عنوان كرد يك مقام آمريكايي درمورد آن روز گفت«بي شك قيمتي كه براي اين امتياز پرداخت شد،بسيار گران بود؛ زيرا كينه و نفرت ايرانيان از آمريكا بيشتر شد».

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.