این مطلب ۹۸ بار خوانده شده
سرپرست مرکز بهداشت دامغان:

مهارت‌های مبارزه با قاتل خاموش را جدی بیاموزیم

سرپرست مرکز بهداشت دامغان گفت: فشار خون بالا در اغلب موارد بدون علامت است به همین دلیل قاتل خاموش نامیده شده است و با کنترل چند بار فشار خون این عارضه مشخص مي‌شود که مهارت‌های مبارزه با آن را باید بیاموزیم.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاري بسيج از دامغان، سید وحید میررکنی در همایش آشنایی با بیماری فشار خون و راه‌های پیشگیری از آن كه با همکاری بسیج جامعه پزشکی و مرکز بهداشت در سالن بهزیستی برگزار شد، اظهار داشت: معمولا هر سال یکی از مهمترین مسائلی که از لحاظ سلامتی بیشتر حائز اهمیت است، به عنوان شعار جهانی انتخاب می‌شود.
وي افزود: افشار خون معضل بزرگ بشری در ۱۰ سال گذشته است و علت مرگ و میر بالا در جهان بوده است و این عارضه به سن و جنس افراد نیز بستگی ندارد.
سرپرست مرکز بهداشت دامغان خاطرنشان کرد: فشار خون بالا در اغلب موارد بدون علامت است به همین دلیل قاتل خاموش نامیده شده است و با کنترل چند بار فشار خون این عارضه مشخص می‌شود که مهارت‌های مبارزه با آن را باید بیاموزیم.
میررکنی افزود: فشار خون بالا اگر کنترل نشود عوارض خود را بر قسمت‌های دیگر بدن نیز خواهد گذاشت.
وی راه‌های مبارزه با این بیماری و کنترل آن را فعالیت‌های بدنی، ورزش مداوم و مستمر، عدم استعمال دخانیات، کسب مهارت‌های زندگی و اصلاح شیوه تغذیه عنوان كرد.
متخصص بيماري‌هاي داخلي مركز بهداشت دامغان نيز گفت: با توجه به این که در کشور های در حال توسعه تکنولوژی نحوه را تغییر می دهد که موجب تاثیر بالای این بیماری ها در زندگی می باشد.
محمدحسین مسگرپور افزود: فشار خون بالاترین مبحث بیماری‌های قلبی، عروقي است و دیابت و فشار خون بالاترین علل مرگ و میر در دنیا است.
وي خاطرنشان كرد: بیماری فشار خون سن خاصی را در بر نمی‌گیرد و حتی نوزادان زیر ۲۹ روز نیز بعلت این بیماری فوت شده‌اند.
متخصص بیماری‌های داخلی گفت: فشار خون از جمله بیماری‌هایی است که اگر عارض شود، دیگر از بین نمی‌رود، بنابراين باید بپذیریم و با آن زندگی کنیم و آن را انکار نکنیم.
مسگرپور بیان کرد: دو علت عمده فشار خون ژنتیک و فاکتورهای محیطی است که با برخوردار بودن از شرایط یک زندگی عادی می‌توان آنها را کنترل کرد و زمان مبتلا شدن به آن را به تاخیر انداخت.
وی اشاره داشت: تغییراتی که فرد در یک فیزیک بدنی خود را احساس می‌کند به تشخیص این بیماری دست می‌یابد به طور مثال هر نوع ورم در قسمت‌های مختلف بدن نشانه این است که سیستم عروق بدن دچار اختلال شده‌اند و تورم در ساق پا ساده‌ترین نشانه‌ای است که شاید فرد در پنج سال آینده دچار بیماری فشار خون شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.