این مطلب ۴۰ بار خوانده شده
بسیج گزارش می‏دهد؛

حجاب در شرایط هشدار قرار دارد

مدیر مؤسسه رویش جوانه‏ها استان سمنان گفت: فرایند تغییر پوشش اسلامی بیش از آنکه ماحصل تهاجم دشمنان باشد، معلول انفعال و بی‏توجهی مسئولان دستگاه‏ها و مدیران ذیربط است و دشمن در سایه بی‏توجهی و عدم تکلیف محوری به اهداف خود دست می‏یابد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری بسیج، وضعیت حجاب امروز بیشتر از آنکه به تلاش دشمن بستگی داشته باشد، به عدم توجه مجاهدان فرهنگی و فعالان انقلاب اسلامی و مدیران دستگاه‏های فرهنگی و غیرفرهنگی است که باید به تکلیف خود در مبانی دینی توجه شود.

این گزارش اعلام زنگ خطر برای کسانی است که نسبت به آنچه در جامعه رخ می‏دهد، بی‏تفاوت‏اند و اینکه بدانیم و آگاه باشیم که دنیازدگی و اقدام غیرکارشناسی زمینه را برای تأثیر تهاجم دشمن مهیا می‏کند و جالب‏تر این که همه از وضع موجود گله‏مندیم و حتی طلبکاریم و دائم توپ را در زمین دیگران می‏اندازیم.

حجاب میوه درخت عفاف است

مدیر مؤسسه رویش جوانه‏ها استان سمنان به خبرنگار بسیج گفت: حیاء و عفاف مقدمه حجاب است و حجاب میوه درخت حیاء و عفاف است.

حجت‏الاسلام سجاد زین‏علیان افزود: حجاب مصطلح امروزی نوعی کنش پوششی است؛ اما حیاء و عفاف یک مبنای رفتاری، علمی و حتی گفتاری است و باید گفت کسی که در چشم، نگاه و بیان مزین به زینت حیاء باشد؛ قطعاً در رفتار و پوشش با حجاب ظاهر می‏‎‏شود و چنانچه فردی فقیر و تهیدست از سرمایه حیاء و عفاف باشد، حتی اگر به ظاهر با حجاب باشد باز هم عوارض و عواقب بدحجابی شامل حال او می‏شود.

وی به بیان اثرات تبلیغات منفی دستگاه‏های فرهنگی بیگانه در ترویج بی‏حجابی اشاره کرد و گفت: دشمنان آگاه به اصول تهاجم از تمامی امکانات مالی، انسانی، هنری و رسانه‏ای بهره می‏گیرند تا ثمرات والا و اسلامی را  خدشه‏دار کنند و به عبارتی باید گفت ترویج بی‏حجابی در جوامع مختلف از طریق زنان یکی از مواضعی است که آنها هرگز این موضع را به حال خود رها نمی‏کنند؛ چرا که می‏دانند این راه آسان‏ترین وسیله جهت نیل به اهداف شومشان است.

فرهنگ کشورهای اسلامی مورد حمله بمب‏های بی‏عفتی دشمنان    

مدیر مؤسسه تخصصی زن، حجاب و خانواده در استان سمنان تصریح کرد: دشمنان دستور حمله به فرهنگ کشورهای اسلامی را با بمب‏های شهوت و دامن‏های کوتاه داده‏اند؛ البته از دشمن انتظاری غیر از این نیست و در این میان باید به خود رجوع کنیم که آیا خوابیم یا بیدار و یا اینکه بیداریم و خود را به خواب زده‏ایم.

زین‏علیان با بیان اینکه دشمنان درصددند ملت‏های جهان به ویژه ایران را از پیشینه تاریخی خود دور کنند، گفت: به گواه تاریخ پوشش و حریم زن و مرد تا قبل از دوره رنسانس تقریباً مطلوب بوده است.

 وی ادامه داد: استعمار غرب حتی به بانوی مقدس مسیحیت نیز رحم نکرده است و از دوره رُنسانس به بعد تصاویر پوشیده حضرت مریم تبدیل به تصاویری بدون پوشش شده است که هر دو تصویر نیز اکنون در موزه لوبر پاریس موجود است.

وضعیت حجاب سیاه نیست

مدیر مؤسسه رویش جوانه‏ها استان سمنان گفت: نگاه منصفانه به اجتماع گویای این مطلب است که با وجود تهاجم همه جانبه دشمنان در راستای دوری از تمدن انسانی و اسلامی دختران و بانوانی در جامعه هستند که حجاب و پوشش اسلامی را برگزیده‏اند و در وضعیت‏های مختلف اجتماعی حتی در گرمترین ماه‏ها سال نیز با حجابی کامل در جامعه حضور می‏یابند.

زین‏علیان اظهار کرد: کم نیستند دختران عفیف و با حجاب و باید از خود بپرسیم که چرا بانوان و موفق مُحجب در عرصه‏های علمی، ورزشی و اجتماعی کم توجهی می‏شود دختران و بانوانی که نمی‏خواهند حجاب و عفتشان را به موفقیت‏های ملی و بین‏المللی گذرا بفروشند.

وی گفت: چرا به شهیده حجاب و دو هزار شهد واقعه گوهرشاد نگاه نمی‏کنیم، چرا به بانوانی که نه تنها حاضر نیستند دست از حجاب خود بردارند بلکه دیگران را نیز به حجاب دعوت می‏کنند؛ بنابراین باید گفت وضعیت حجاب در جامعه سیاه نیست، بلکه در شرایط هشدار قرار دارد.

بی‏حجابی مغایر شأن جامعه اسلامی است

مدیر حوزه علمیه عصمتیه سمنان نیز با نامناسب خواندن وضعیت فعلی حجاب بانوان و دختران و مغایرت این شرایط با شأن جامعه اسلامی گفت: وضعیت فعلی حجاب بانوان و دختران مناسبت نیست و نمودها و جلوه‏هایی که در جامعه دیده می‏شود در شأن جامعه اسلامی نیست و اگر تدبیر و پیشگیری لازم اندیشیده نشود یقیناً تبدیل به معضل و آسیب فرهنگی و اجتماعی می‏شود و حل و کنترل آن را بسیار سخت و یا ناممکن می‏شود.

معصومه ذوالفقاری افزود: آسیب‏های اجتماعی معلول بی‏تدبیرها در عمل به آموزه‏های دینی و یا از بی‏توجهی در جهت معرفی کردن الگوهای اسلامی و ایرانی مناسب به نسل امروز است.

وی افزود: عفاف چشمه جوشانی است که اگر در قلب انسان و روح و فکر او جاری شود خودبه خود به حجاب منتهی می‏شود و حجاب بدون عفاف آسیب‏پذیر است و در حقیقت آنچه حجاب را پایدار می‏کند، عفاف و حیاست.

سبک زندگی اسلامی در جامعه نهادینه شود

این استاد دروس حوزوی بیان کرد: یکی از راهکارها برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب این است که به جای تکیه بر نوع خاصی از حجاب ترویج ساده زیستی درست  اسلامی شود و سبک زندگی به درستی تعریف شود؛ چرا که اگر تعاریف درستی از مسائل اقتصادی و اخلاقی اسلام ارائه شود، بانوان و دختران جوان و نوجوان خودبه خود حجاب را برمی‏گزیند.

ذوالفقاری  فرهنگ‏سازی را نخستین گام در ترویج عفاف و حجاب دانست و بیان کرد: عملکرد مستقیم باید همراه اصول صحیح امر به معروف و نهی از منکر و با رعایت اصول روانشانسی و جامعه شناسی باشد؛ چرا که عملکردها و دخالت‏های مقطعی اثرات چندان مطلوبی ندارد.

وی افزود: فرهنگسازی باید به صورت همه جانبه، مستمر و تدریجی در تمام سطوح باشد و فرزندان اعم از دختر و پسر از کودکی در فضای عفاف و حجاب رشد کنند و با مبانی دینی تربیت شوند.

مدیر حوزه علمیه عصمتیه سمنان تأکید کرد: باید تمام نهادهای مسئول دست به دست هم دهند تا موازی کاری که سبب هدر رفتن امکانات مادی و معنوی می‏شود، جلوگیری شود تا فضا فضای اصلاح شود.

اسلام دینی جهان شمول و فرا زمانی است

مدرس دانشگاه سمنان نیز با بیان اینکه حجاب و عفاف متمایز کننده زنان با کرامت و با تقوا از زنان بی تقوا و ضعیف النفس است، گفت: اسلام به عنوان دینی جهان شمول و فرا زمانی که بر همه نیازها و مطالبات روحی، روانی، جسمی از زمان و مکان انعقاد نطفه تا مرگ تأکید دارد، حجاب را هم در راستای این نیازها قرار داده است و آیات بسیاری بر این مهم تأکید دارند و دین‏پژوهان و محققان و متفکران اسلامی نیز کتاب‏ها و نظریه‏ها و سخنان زیادی در این باره بیان کردند.

سیدفهمیه میرسید افزود: کسی که از پوشش در محدوده خواسته‏های دین فاصله می‏گیرد از حیا بیرون آمده و شرم از عریان بودن خود در برابر نامحرمان و افرادی که ممکن است امنیت او را به خطر بیندازند، ندارد و ممکن است عفاف و پاکدامنی خود را هم از دست بدهد.

وی اظهار کرد: بی‏پوشش، عفاف داشتن معنا ندارد، از طرفی باید دقت کرد این حربه و حیطه‏ای دیگر در جنگ نرم دشمن است که در اذهان ماندگار کند که پوشش را رعایت نکردن دلیل بر عدم بی امنیتی یا عفیف نماندن نیست در حالی بسیار روایت این را نقض کرده‏اند زن در سایه حفظ خود از نامحرم به آرامش روحی و سلامت جسمی می‏رسد.

حجاب مختص اسلام نیست

مسئول پژوهشگاه ناجا در استان سمنان بیان کرد: آثاری بر جای مانده از گذشته‏های دور، نشانگر پیشینه تاریخی و دیرینه پوشش است و تنها به اسلام اختصاص ندارد، مانند تصاویر نقاشی‏های مصری از سه هزار سال قبل که دختران بدنشان پوشیده است.

میرسید افزود: در یونان، روم، مصر و ایران باستان زنان شهرنشین و ثروتمند خود را می‏پوشاندند و از نظرها دور نگه می‏داشتند و باید گفت حجاب مختص و محدود به زمان خاصی نیست و در آیین و ادیان مختلف حجاب لازم شمرده می‏شده است و در زمان بعثت و قبل و بعد از آن زنان ایرانی از پوشش کامل برخوردار بوده‏اند.

وی ادامه داد: در کتاب مقدس تورات و کتاب فقهی تلمود که آیین نامه زندگی یهودیان است به صراحت وجوب پوشش از سر نامحرمان در بیرون از خانه، نهی از تشبیه زن به مرد و مرد به زن در پوشش، منع اختلاط با زنان بیگانه و ... بیان شده است.

این پژوهشگر مسائل اجتماعی افزود: اگر زنی این قانون یهود را نقض می‏کرد، مثلاً بی آنکه سر را بپوشاند با مردان حرف می‏زد در آن صورت مرد حق داشت بدون پرداخت مهریه او را طلاق دهد.

بدحجابی عامل نابودی ارزش‏ها و حریم‏هاست

میرسید تصریح کرد: بدحجابی ریشه بسیاری ناهنجاری‏ها، جرم‏ها، نابودی ارزش‏ها و حریمها است و یکی از عواقب آن وارد شدنافراد با پوشش نامناسب و یا بعضاً با هدف‏ها و افکار زشت و غیردینی بر حریم خانواده‏هاست که منجر به عدم اعتماد دینی زوجین و در نهایت سوءظن در بسیاری مواقع نابودی این نهاد ارزشمند در دین اسلاماست.

وی اظهار کرد: بدحجابی خود را در نگاه سودجویان مناسب برای انجام هر تخلف دینی و قانونی قرار دادن است تا جایی که بسیاری مشاغل بادرآمد پایین، با بیان آزادی در پوشش رو رفتار و راحتی در کار به زنان بدحجاب واگذار می‏شود و این زنان غافل هستند که حجاب را دین قرار داد تا زن آزادی حضور همراه با امنیت داشته باشد.

مدرس دانشگاه سمنان گفت: چیزی که به عنوان تناقض و مانع اساسی آزادی‏ها و فعالیت‏های اجتماعی زن محسوب می‏شود علاوه بر نگاه جرم‏اندیش و متحجرانه که نسبت به مسأله حجاب و زن و آزادی‏های اجتماعی او همواره بوده امروزه حتی کسانی که دموکراسی را در غرب پایه‏گذاری کردند به آن معترف هستند رویکرد متعارض با فرهنگ مبتنی بر فطرت پاک بشری و همین نگاه ابزاری و درجه دوم به زن ما باشد.

کاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق رهاورد بدحجابی است

میرسید عنوان کرد: بدحجابی راهی برای رهایی از مسئولیت‏پذیری، کاهش ازدواج و افزایش طلاق می‏شود و چون فرد ارضای نیازهای عاطفی و شخصی خود را در این راه می‏بیند.

وی گفت: بدحجابی بسیاری ناهنجاری را به هنجار و ضدارزش‏ها را به ارزش تبدیل می‏کند و بسیاری حریم‏ها را بر می‏دارد و دختران بدحجاب به پدران خود آنطور که باید  احترام نمی‏گذارند و جایگاه پدر به عنوان مدیر خانواده و توجه به حرف‏ها و توصیه‏های او را بر خود لازم نمی‏بینند.

القائات فرهنگی دشمنان مهمترین عامل ترویج بدحجابی است

مدیر آموزش و عقیدتی بسیج جامعه زنان استان سمنان نیز به بررسی عوامل ترویج بی حجابی در جامعه پرداخت و گفت: مهمترین عامل در ترویج و گسترش بدحجابی تهاجمات و القائات فرهنگی دشمنان اسلام است، آنها از زمانی که متوجه اهمیت ارزش‏ها و آرمان‏ها در جوامع اسلامی شدند از هیچ کوششی در فریب مردم دریغ نکردند و سرمایه‏گذاری‏های کلان خود را متوجه تضعیف شعائر اسلامی کردند.

زهرا همتی افزود: با بررسی تاریخی این مسئله در ایران و همچنین در بسیاری از کشورهای اسلامی دیگر به وضوح می‏بینیم که حداقل تا دوره محمدشاه قاچار در ایران مسئله حجاب و عفت در کاملترین شکل خود رایج بوده است.

وی عنوان کرد: نخستین انگیزه‏ای که از این دوره به بعد دشمنان خارجی را متوجه مبارزه با حجاب و عفت در کشورهای اسلامی نمود، یافتن بازارهای مناسب برای فروش تولیدات پوشاک آنها بود و برای اینکه بتوانند انواع تولیدات خود را در این کشورها به فروش برسانند ناچار بودند التزام به چادر را در میان دختران و زنان ایرانی در هم شکنند و آنها را به تنوع طلبی در امر پوشش به ویژه از نوع غربی و اروپایی عادت دهند.

هویت‏زدایی و تزلزل نهاد خانواده پیامد بدحجابی است

مدیر آموزش و عقیدتی بسیج جامعه زنان استان سمنان نخستین پیامد بدحجابی را تزلزل نهاد خانواده دانست و گفت: اگر زنان جامعه عفت را رعایت نکنند و لذت‏های جنسی و خودنمایی‏ها را به بیرون  منزل بکشانند، ناخواسته چنین زنانی عامل تیرگی روابط کانون خانواده خواهند شد.

همتی تصریح کرد: بسیاری از ناسازگاری‏ها و اختلافات زن و شوهر ریشه در عدم رعایت حجاب و عفاف از طرف زوجین دارد؛ چرا که همسران محبت‏ها و لذت‏هایشان را در خارج خانه صرف می‏کنند؛ بنابراین بدون حفظ نظام خانواده و به وجود آوردن محیطی سالم و فرزندانی پاک ضروری است که حجاب و عفاف در جامعه رعایت شود.

وی ادامه داد: دومین پیامد بی‏حجابی ایجاد ناامنی و سلب آرامش است و در حقیقت باید گفت گسترش بدحجابی پویایی را از جامعه می‏زداید و در جامعه‏ای که بدحجابی رواج یابد، چشم و همچشمی‏ها و خودنمایی‏ها نیز رواج می‏یابد و زنان در چنین جامعه‏ای آنچنان ظاهر می‏شوند که چشمان بیشتری را متوجه خود سازند و اینجاست که دامان پاک جامعه آلوده شده و ناامنی و بی‏اعتمادی سیر صعودی یافته و جامعه از فعالیت‏های سالم فرهنگی و اقتصادی و .. باز می‏ماند.

گسترش حجاب مستلزم اهتمام جدی مسئولان است

مدیر آموزش و عقیدتی بسیج جامعه زنان استان سمنان اظهار کرد: اگر زن در جامعه به خودنمایی و آرایش‏های ظاهری بپردازد، ارزش‏هایی چون حجاب و عفاف و حیا و وفا را خدشه دار کرده و خود و اجتماع را به تباهی و فساد می‏کشاند.

همتی گفت: هویت‏زدایی نیز از دیگر پیامدهای بدحجابی است که زن بدحجاب هویت خود را در جامعه از دست می‏دهد و ضربه مهلکی بر پیکر جامعه وارد می‏کند.

وی رسیدن به وضعیت مطلوب حجاب را مستلزم هماهنگی و اهتمام تمامی دستگاه‏ها و نهادهای فرهنگی به ویژه صدا و سیما و رسانه‏های ارتباط جمعی دانست و افزود: راهکار گسترش فرهنگ حجاب و عفاف و مقابله با بدحجابی نیازمند برنامه‏ریزی مدون و تدابیر و سیاست‏های سنجیده و هماهنگ نهادها و متولیان فرهنگی است.

سخن آخر...

حجاب یک انتخاب است، نه تحمیل. آنان که حجاب را آگاهانه برمی‏گزینند، می‏خواهند «گوهر عفاف» خود را از تاراج مصون نگه دارند، چون از قیمت گوهری که دارند باخبرند.

باید مواظب بود که پای بیگانه به مزرعه نجابت باز نشود و دست تجاوز به غنچه‏ها و بوته‏های نورس عصمت نرسد و گرنه... پس از لگدمال شدن گل وجود اشک و فغان و ندامت بی‏ثمر است.

هوشیار باشیم که دام‏های فریب، جاذبه‏های گناه، آنتن‏های وسوسه‏گر و فیلم‏ها و سی‏دی‏های دجال گونه، ایمان و عفاف ما را نربایند.

به امید روزی که همگان خود را در برابر صیانت از ارزش‏ها مسئول بدانند.

انتهای پیام/

گزارشگر: زکیه زکی

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.