این مطلب ۶۵ بار خوانده شده
گزارش کامل بسیج از مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر

درخواست ایوبی برای عذرخواهی سینماگران/ تقدیر سه سیاهی لشکر از هاشمی

خبرگزاری بسیج: مراسم افتتاحیه جشنواره فیلکم فجر در حالی برگزار شد که رئیس جمهور ار سینماگران خواست تا قول دهند اولین جایزه خود را از مردم بگیرند و رئیس سازمان سینمایی هم از کسانی که تیشه به ریشه سینما زدند خواست تا عذرخواهی کنند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری بسیج، مراسم افتتاحیه سی‌ودومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر شامگاه جمعه ۱۱ بهمن با حضور مسولین، هنرمندان و اصحاب رسانه از ساعت در تالار وحدت برگزار شد.

براساس این گزارش، مراسم راس ساعت ۱۸:۳۰با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد و بعد از آن در تیتراژی که پخش شد عوامل اجرایی مراسم افتتاحیه به کارگردانی محمد حیدری معرفی شدند و پس از آن از پوسترهای ۳۲ دوره جشنواره به شکل نمادین رونمایی شد و در ادامه علیرضا رضاداد دبیر جشنواره به ارائه گزارش خود پرداخت.

دبیر جشنواره سی‌ودوم در ابتدای سخنانش اظهار کرد: سی و یک دوره از برگزاری جشنواره پر شکوه فجر می‌گذرد. پیک شادباش انقلاب اسلامی که فریاد آزادی و شکست سرمای زمستان بود به دوره سی و دوم رسیده است. حالا فجر مرد میانسالی است که میخواهد به راه خود استوار باشد و میراث گذشتگان را بر شانه‌های خود همچون بالی بلند پرواز دهد. که:"و سلام هی حتی مطلع الفجر"

وی افزود: حالا اما فصل دیگری است . فصل با هم و در کنار هم ایستادن و خوشبختی را آرزو کردن و خوشابحال ملتی که گذشته را انکار نمی‌کند اما تکرار نمی‌کند. راه هموار نیست . اما رفتن امیدوار کننده و لذت بخش است و سینما عبور از مسیرهای ناهموار را بارها آزموده است که: "ان الله یحب الصابرین"

رضاداد ادامه داد: آنچه بر این راه استوارمان می‌دارد، امید است، امید به حضرت حق. به فردایی که همچون شاخه‌های طلایی خورشید از میان ابرها سر به آسمان می‌ساید و وعده می‌دهد رسیدن نارنج را در گلوگاه بهار.

مشاور عالی رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: امسال زمستان بی‌قرار بهار است و خود با تدبیری کهن خانه را برای بهار خالی می‌کند. در این بهار که فجرش می‌خوانیم، در این جشنواره که میزبان و میهمان یکی است می‌کوشیم تا در سال تحویل سینمای ایران کنار یکدیگر باشیم، برای ساختن پرده‌ای سپید از امید و آگاهی.

قول بدهید نخستین جایزه را از مردم سرزمینتان بگیرید

در ادامه مراسم علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دعوت رضاداد با حضور بر روی صحنه به قرائت پیام  حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور به سی‌ودومین جشنواره فیلم فجر پرداخت.

درخواست کیانیان از جنتی برای کنترل قاتل زنجیره‌ای به نام آلودگی هوا

در ادامه مراسم نوبت به تقدیر‌ها رسید که نخستین تقدیر به هما روستا حضور داشت و برای این بخش رخشان بنی اعتماد و رضا کیانیان بر روی صحنه حاضر شدند.

رضا کیانیان در سخنانی اظهار کرد: واقعا خوشحالم و افتخار می‌کنم که برای بزرگداشت هما روستا روی صحنه می‌آیم. من اولین جایزه‌ام را در سینما از دست خانم روستا گرفتم و در صحنه هم با کمک خانم روستا روی صحنه حاضر شدم.

رخشان بنی‌اعتماد نیز در سخنانی کوتاه گفت:‌ با ادای احترام به هما روستا نه به عنوان صرفا یک بازیگر بلکه به عنوان هنرمندی که چگونه بودن و ماندن را به خوبی می‌داند.

هما روستا نیز پس از دریافت لوح تقدیر خود گفت:من خیلی تشکر می‌کنم؛ هم از رضا و هم از رخشان که مرا دلگرم کردند. از تمام هموطنانم تشکر می‌کنم که با مهر، لبخند و نگاه‌شان من را به زندگی امیدوار می‌کنند.

بر اساس این گزارش، رضا کیانیان در خاتمه تقدیر از هما روستا خطاب به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آقای وزیر به عنوان یکی از اعضای دولت تدبیر و امید لطفا در هیأت دولت این را مطرح کنید که آلودگی هوا وحشتناک است و در تهران به عنوان یک قاتل زنجیره‌‌ای روزی ۲۴۸ نفر را می‌کشد و «بیجه» تنها ۱۲ نفر را کشت و اگر می‌خواهید این جشن ادامه پیدا کند آلودگی هوا را کنترل کنید.

تقدیر ممد لالی، غلام ژاپنی و چیچو از «مهدی هاشمی»

اما متفاوت‌ترین بخش مراسم تقدیر از مهدی هاشمی بود که به درخواست او سه تن از سیاهی‌لشگرهای سینما به نام‌های پس از آن محمد لالی (محمد ذوالفقاری‌)، چیچو (شمس الدین دولت‌شاهی) و غلام ژاپنی (غلام حسین میرزایی)  با همراهی هاشمی روی صحنه آمدند تا از بیش از سه دهه فعلیت هنری او تقدیر کنند.

مهدی هاشمی در این بخش گفت:‌من ۶۷ سالم است و دیدم وزن این بزرگداشت را نمی‌توانم به تنهایی تحمل کنم و زنگ زدم به دوستانم و گفتم سر این قضیه را بگیریم و با هم بیاوریم سر صحنه این افراد سال‌‌هاست در سینما حضور دارند اما همچنان نگاه‌شان خالصانه و کودکانه است.

هاشمی ادامه داد:‌ تبریک می‌گویم به دنیای جدید و سلام می‌کنم به امیدی که در ما ایجاد شده است امشب برای من شب پرافتخاری است از این جهت که جایزه‌ام را از گرامی‌ترین همکارانم در ۳۵ سال فعالیت سینما می‌گیرم.

همچنین غلامحسین میرزایی معروف به غلام ژاپنی نیز در سخنانی که بارها با تشویق حاضران در سالن مواجه شد، گفت:‌ از سال ۴۷ وارد سینما شدم و تنها افتخارم این است که در فیلم سینمایی «دو فیلم با یک بلیت» داریوش فرهنگ مرا کنار مهدی هاشمی گذاشت. من ۳۰۰ فیلم بازی کرده‌‌‌ام اما مجموع همه اینها ده دقیقه هم نمی‌شود اما امشب در جایی قرار گرفتم که بسیاری از بزرگان سینما بر روی آن قرار گرفته‌‌اند.من ممکن است تا دو سال خواب چنین روزی را هم نبینم،چون کسی اصلا حواسش به ما نبود.

میرزایی همچنین در سخنانی از شاهد احمدلو کارگردان جوان سینمای ایران برای توجهش به اهالی خیابان ارباب جمشید و استفاده از آنها در تمامی فیلم‌هایش تشکر کرد.

براساس این گزارش، در ادامه مراسم تقدیر از جهانگیر میرشکاری صدابردار پیشکسوت سینمای ایران توسط سیروس الوند انجام شد.

الوند پس از حضور روی سن گفت: قطعا این دوره جشنواره‌ای پرشکوه با آسمانی پرستاره خواهیم داشت و از همین حالا به آقایان ایوبی و رضاداد تبریک می‌گویم.

وی درباره جهانگیر میرشکاری اظهار کرد: من خیلی از صدابرداری سر صحنه می‌ترسیدم چون ما نسل دوبله هستیم. یک روز سماک‌باشی عزیز به من گفت صدابرداری سر صحنه وقتی نهادینه می‌شود که مسعود کیمیایی عزیز صدابرداری سر صحنه انجام بدهد که انجام داد.  یکی از افتخارات جهانگیر میرشکاری این است که بسیاری از صداگذاران سینمای ایران شاگرد او بوده‌اند و او به گردن صدای سینمای ایران حق بزرگی دارد.

جهانگیر میرشکاری نیز ضمن تشکر از وزیر ارشاد، حجت‌الله ایوبی و علیرضا رضاداد گفت: باید ابتدا از تیم جدید مدیریت سینما تشکر کنم که شادی را به سینما بازگردانند. همچنین باید از آقای علیرضا رضاداد و تیمش که بنده را برای برگزاری بزرگداشت قابل دانستند و از بانوی بزرگ زندگی‌ام که ۳۹ سال مرا تحمل کرد، تشکر کنم.

بخش بعدی مراسم اختصاص به اهدای سیمرغ‌های بخش مواد تبلیغی داشت که برای این منظور فرامرز قریبیان و سعید راد بر روی صحنه حاضر شدند که  در بخش طراحی پوستر بهزاد خورشیدی برای طراحی پوستر فیلم «سر به مهر» سیمرغ بلورین و جایزه نقدی جشنواره را دریافت کرد.

بهزاد خورشیدی در هنگام دریافت جایزه‌اش گفت: وقتی به این ۲۰ سال و افرادی که اینجا هستند نگاه می‌کنم، می‌بینم که استادم در این مراسم نیست. افتخار بزرگی است که یک عمر کسی را دوست داشته باشی و در کنارش باشی، مقصودم استاد ابراهیم حقیقی است.

تقدیر‌ مانی حقیقی از فراستی،مستغاثی و فارس

در بخش آنونس نیز مانی حقیقی سیمرغ بلورین و جایزه نقدی جشنواره را برای ساخت نمونه‌فیلم «پذیرایی ساده» از آن خود کرد که پس از دریافت سیمرغ خود گفت: از هیات داوران تشکر می‌کنم و از خانم هایده صفی‌یاری تشکر می‌کنم که این تیزر را با هم ساختیم. ما با استفاده از نقد‌های منفی، تیزرمان را ساختیم و باید به همین منظور علی‌رغم وجود نکاتی، از مسعود فراستی، سعید مستغاثی و نویسندگان خبرگزاری فارس تشکر کنم؛ به خاطر نکاتی که درباره‌ فیلم نوشتند و باعث شدند «پذیرایی ساده» بیشتر بفروشد! ضمن آنکه با توجه به سخنان رییس‌ جمهور محترم دیگر درباره‌ مدیران حوزه هنری سخنی نمی‌گویم.

براساس این گزارش، در بخش عکس نیز هیات داوران با تحسین عکاسی درخشان فیلم «تنهای تنهای تنها»، سیمرغ بلورین خود را به جواد جلالی برای عکاسی فیلم «برلین منفی هفت» اهدا کرد.

تقدیر سعید راد از بازیگر «فصل کرگدن»

اما از جمله نکات قابل تامل مراسم افتتاحیه تجلیل سعید راد از بهروز وثوقی بازیگر فیلم ضدایرانی «فصل کرگدن» بود که در سخنانی اظهار کرد: این سن خیلی باشکوه است و آدم‌های بزرگی بر روی این سن آمده‌اند. نگاتیو‌های فیلم‌های آقای قریبیان را دور زمین نمی‌شود کشید چون جا کم می‌آورد. در اینجا می‌خواهم به عنوان یک بازیگر، اجازه بگیرم که از بزرگان بازیگری محمدعلی فردین و بهروز وثوقی نام ببرم‌ که نسل‌های بعدی بازیگری مثل محمدرضا فروتن، شهاب حسینی، پولاد کیمیایی و ... از روی دست آن مشق کردند.

تقدیر از خانواده مرحوم جواد شریفی‌راد

در ادامه این مراسم با حضور محمدمهدی عسگرپور، مسعود ده‌نمکی و حجت‌الله ایوبی بر روی صحنه از خانواده زنده‌یاد جواد شریفی‌راد (مدیر جلوه‌های ویژه‌ی فیلم معراجی‌ها) تقدیر شد.

در این بخش، رییس سازمان سینمایی در میان تشویق حاضران که به احترام مرد جلوه‌های ویژه سینمای ایران به ایستاده‌ بودند، لوح یادبودی را به خانواده زنده‌یاد شریفی‌راد تقدیم کردند و مسعود ده‌نمکی هم یاد چهار سینماگر از دست رفته دیگر در حادثه پروژه «معراجی‌ها» را گرامی داشت.

دعوت حجت‌الله ایوبی به عذرخواهی و شهامت پذیرش عذرخواهی

براساس این گزارش، در ادامه این مراسم نوبت به سخنرانی حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی رسید که برخلاف تاکید برگزار کنندگان مراسم سخنرانی تقریبا طولانی را از وی شاهد بودیم.

رئیس سازمان سینمایی در آغاز سخنانش با اشاره به برگزاری طرح« سینما سلام» در روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه گفت: دیروز روز نمایش اقتدار سینما بود خانواده‌های ایرانی پرشکوه و انبوه و پرشمار آمدند که بگویند که حاضرند با سینما آشتی می‌کنند از مدیران سینما سپاسگزارم که خیلی زحمت کشیدند.

وی افزود: هنرمندان گرامی سلام می‌کنم به شما و به سینمای ایران سینمایی به رنگ خدا و طعم گیلاس سینمایی که در این جهان پرآشوب بلمی به سمت ساحل ضیافتی از جنس نور. سلام می کنم به شما پیام آوران صلح و آرامش سلام به عزم و اراده شما. شما که می‌بخشید حتی اگر فراموش نکنید. سلام به قهرهایتان به کنایه‌هایتان. به اعتراض‌های نجیبانه به نامه‌های سرگشاده. به روزنامه‌ها، سایت‌های سینمایی، خبرنگاران پرشور و خلاصه سلام به سینمای پرافتخار ایرانی و

از این که در سال تحویل سینمای ایران دفتر تازه‌ای از فجری پر امید را م‌ گشایم جا دارد خوشحال باشیم به خود ببالیم.خوشحالم که سینمای ایران به فردا می‌اندیشید و گذشته را آرام آرام به تاریخ می سپارد.

ایوی ادامه داد:چرا سینمای این روزگار را سینمای امید ننامیم، سینمای ایران را سینمای امید می‌نامم زیرا مدیران و سینماگران می‌کوشند همدیگر را بفهمند چون بزرگان سینما آهنگ سینما کرده‌اند. چون جوانان پرشور اشتیاق سعی می‌کنند طرحی نو دراندازند. در فجر امسال آشتی بین دولت و هنر را جشن می‌گیریم. امیدوارم چون از سپیده و تا پاسی از شب به دیدارتان و به شنیدن می‌گذرانم ولی همچنان شرمنده درخواست‌های فراوان دیدارم. من امیدوارم چون شما می‌نویسید،اعتراض می‌کنید، قهر می‌کنید، امضا می‌کنید، طومار جمع می‌کنید. امیدوارم زیرا اگر او را نبود با من میلی چرا ظرف مرا بشکست لیلی. من امیدوارم پس هستم، زیرا رییس سازمان سینمایی هستم.

رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: گمان می‌کنم که طوفان‌ها را پشت سر گذاشتیم و چه زیبا گفت امام عدالت ونخستین شهید محراب که طوفان برای نوازش سرشاخه‌ها نیست. طوفان برای آزمون ریشه‌هاست. ما هنوز در آغاز راهیم اما آغاز کردیم رفتن را. توشه راه برگرفتیم از دیدگاه های ارزشمندتان.آغاز کردیم رفتنی را به پشتوانه پشتیبانی‌های بی‌دریغ‌تان. به پشتوانه‌ لبخندهای رضایت‌تان، به پشتوانه اعتماد متقابلی که دارد شکل می گیرد. میوه این اعتماد شیرین خواهد بود برای همه برای سینمای ایران برای نظام جمهوری اسلامی ایران.

وی تصریح کرد: بر این باورم نیاز امروز سینمای ایران گفتگو است. گفتگو به جای مجادله. گفتگو برای همدیگر را فهمیدن برای از بردن کدورت‌ها گفتگو برای یافتن نقطه های پیوند؛ نقطه هایی که به هم می رسند و می شوند خط، خط زیستن ما با هم، خط ما خط سینمای ملی ایران، خط سینمای امید، خطی که متقاطع است، با خطوط اجتماعی و فرهنگی. خطی که سقف‌اش می تواند تا آسمان باشد، خطی که قرمز نیست به سمت خطوط قرمز واقعی نه توهمی میل نمی کند. بیایید با این نقطه‌ها خطی برای سینمای ایران رسم کنیم. خطی که نه او خواند نه غیر. نه چپ خواند نه راست، آن خط سومی که ما باشیم؛ ما یعنی سینمای ایران. ما یک خط و یک نگاهیم و ما خود سینمای ایرانیم.

ایوبی در ادامه بیان کرد: گفتگوی درونی بین خانواده سینما و گفتگوی بیرونی با همه آن‌هایی که در این سال‌ها به سینما بدگمان شده اند. بدگمان شده‌اند به کسانی که برای منافع آنی و گروهی خود بسیاری را برعلیه سینما شوراندند. آن‌ها که در مبارزات حرفه ای تیشه به ریشه اصل سینما زدند. آن ها که سینمای نجیب و شریف ایران را به وابستگی به بیگانه؛ به دشمنی با دین و به ستیز با آیین‌ها متهم کردند. از همه آن ها می‌خواهم که بازگردند و گذشته را جبران کنند. خود نیک می‌دانند که بر شاخ نشسته بودند و بن می‌بریدند. این گفتگو نیازمند شجاعت است. شهامت عذرخواهی و شجاعت بخشش؛ هر دو لازم است. به زودی حلقه‌های دیدارتان را با طیف‌های گوناگون تصمیم‌گیر و تصمیم ساز کشور فراهم می کنم. از شما می خواهم که مرا در این گفتگوی سازنده یاری کنید.

وی تاکید کرد: اما سخن اصلی من با شما این است که آستین‌ها را بالا زده و کار، کار و کار بیافرینید. برگشت بزرگان به سینما را جشن می‌گیریم و ورود اندیشه‌های جوان و خلاق به این عرصه را گرامی می‌داریم. همه آن ها که ماندند و دل و دماغ آفرینش را از دست داده بودند برخیزند و دست به کار شوند. و به آن‌ها که کوچ کردند رفتند نه برای ماندن، که برای برپای ماندن و برای بازگشت به آغوش میهن، به عنوان کسی که سالیان سال همدل ایرانی در غربت بوده‌ام می گویم که هیچ ایرانی را توان زندگی به دور از خورشید رضوی نیست. ایرانی بدون دماوند و تخت جمشید بدون امامزاده صالح و تجریش؛ بدون عاشورا و نوروز هرگز قابل تصور نیست.

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به پیام رئیس جمهور برای جشنواره فیلم فجر اظهار کرد: اما سخن رییس جمهور خواست مردم است زندگی پرامید و نشاط حق مردم است و سینما می تواند زندگی بیافریند. سینمایی می‌تواند جهانی شود که از جایی آمده باشد، نام و نشانی و شناسنامه ای. سینمای ایران باید ایرانی باشد؛ نمی‌تواند اسلامی نباشد. از کسانی که در این سی سال گذشته این چراغ را روشن نگه داشتند سپاسگزارم. از رضا داد سپاسگزارم که این آیین باشکوه را سامان دادند. جشنواره تنها آیین است و هیچ جایزه‌ای جبران زحمات عاشقانه یک هنرمند نیست .

براساس این گزارش، در بخش پایانی مراسم رضا یزدانی به اجرای سه قطعه موسیقی پرداخت و با اجرای مراسم آتش بازی در محوطه تالار وحدت آئین افتتاحیه سی‌ودومین جشنواره‌بین‌المللی فیلم فجر به پایان رسید.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.