این مطلب ۶۲ بار خوانده شده
رئیس کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی بسیج مهندسین استان سمنان:

راندمان ۴۰ درصدي استفاده از آب كشاورزي/ ضايعات محصولات كشاورزي به ۳۰ درصد رسيده است

خبرگزاری بسیج: رئیس کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی بسیج مهندسین استان سمنان گفت: ضایعات محصولات کشاورزی با تولید بیش از ۱۱۰ میلیون تن محصول در کشور، متأسفانه ۲۰ تا ۳۰ است که برنامه‌ریزی و تفکر بیشتر در این خصوص را می‌طلبد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاري بسيج از سمنان، حسین عزالدین در جلسه کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی بسیج مهندسین استان سمنان که با حضور تعدادی از کشاورزان بخش خیرآباد در پایگاه سیدالشهدا خیرآباد برگزار شد، بيان كرد: با توجه به اولویت داشتن اقتصاد کشور، مقام معظم رهبری در سال گذشته و امسال به اقتصاد مقاومتی اشاره داشته است که نشان از اهمیت اقتصاد و ایجاد اقتصاد پایدار است و در بخش کشاورزی باید بکوشیم تا اقتصاد پایدار را شکل دهیم تا وابسته به کشورهای دیگر نباشیم.

وي در خصوص بخش خیرآباد افزود: بخش خیرآباد کانون کشاورزی و تولید محصولات کشاورزی شهرستان سمنان محسوب می‌شود و حائز اهمیت است.

رئیس کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی بسیج مهندسین استان سمنان گفت: یکی از مأموریت‌ها و برنامه‌های پایگاه‌های روستایی اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز و تشکیل هسته‌های علمی در پایگاه‌ها است که سپاه و بسیج از فرزندان انقلاب هستند و تضمین ادامه شعارهای انقلاب، در صحنه بودن بسیج است و سپاه امکانات بالقوه زیادی دارد که میتوان از این امکانات در بخش کشاورزی استفاده كرد.

عزالدين در مورد مصرف آب در بخش کشاورزی و ضایعات محصولات کشاورزی گفت: در بخش کشاورزی باید تا حد امکان از مصرف آب صرفه‌جویی كرد که متأسفانه راندمان استفاده از آب کشاورزی ۳۰ تا ۴۰ درصد است و در مورد ضایعات محصولات کشاورزی با تولید بیش از ۱۱۰ میلیون تن محصول در کشور، متأسفانه ۲۰ تا ۳۰ درصد ضایعات وجود دارد که جای برنامه‌ریزی و تفکر بیشتر در این خصوص را می‌طلبد.

 وي گفت: در کشور برای تولید یک کیلوگرم گندم حدود ۱۳۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود که باید به کشاورزان آموزش داده شود و با آموزش به کشاورزان مشکلات این بخش را مرتفع كنيم.

رئیس کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی بسیج مهندسین استان سمنان گفت: بخش خیرآباد نخستين اتحادیه شترداران استان را تشکیل داده است و مجتمع‌های شترداری در این منطقه واقع شده‌اند.

عزالدین افزود: باید کارشناسان پشتوانه محکمی برای کشاورزان باشند و کلاس‌های آموزشی برای کشاورزان برگزار شود.

دسته بندی اقشار: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.