این مطلب ۲۱ بار خوانده شده
در راستای برگزاری اجلاسیه شهدای دامغان

همایش «بانوان عاشورایی» در دامغان برگزار شد

همایش «بانوان عاشورایی» در راستای برگزاری اجلاسیه شهدای دامغان در این شهر برگزار شد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری بسیج از دامغان، ظهر امروز در راستای برگزاری برنامه‌های اجلاسیه شهدای دامغان، همایش بانوان عاشورایی در حسینیه حضرت ابوالفضل (ع) این شهر برگزار شد.

فاطمه مهرابی کارشناس مذهبی در این همایش گفت: با عنایت به آیه ۱۶۹ سوره آل‌عمران، شهدا زنده‌اند و ناظر بر ما هستند؛ چنان‌که مردی بیان می‌کرد در سفر حج یک حاجی هنگام زیارت حرم پیامبر گرامی اسلام(ص)، با تمام وجودش حرم پیامبر را بوسه می‌زد و دیدم وهابی او را مسخره کرد و گفت پیامبر که فوت کرده است، شما مسلمانان چه وقت دست از این کارها برمی‌دارید؛ گفتم مگر شما آیه قرآن را نخوانده‌اید که شهدا زنده‌اند، وهابی سکوت کرد و گفتم حال شما بگویید مقام شهید بالاتر است یا پیامبر.

وی در ادامه افزود: جوانی گنه‌کار بود و برادرش نزد آیت‌الله خوانساری رفت و گفت برادر ما را موعظه کن و وی قبول نمی‌کرد تا این‌که گفت برادرتان را به سفر کربلا ببرید؛ اگر چشمش به حرم امام حسین(ع) افتاد و اشکش درآمد، آن‌وقت او را برای موعظه بیاورید؛ بنابراین برای شنیدن موعظه و تأثیر آن باید دل انسان آماده باشد.

این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: ابوذر غفاری از یاران خاص پیامبر(ص) بود و از آن حضرت سئوال پرسید که یا رسول‌الله(ص)، آیا موعظه‌ای هست که تمام انبیای الهی به آن سفارش کرده باشند؛ پیامبر گفت بله آیه «قد افلح من تزکی»، یعنی قطعاً رستگار می‌شود کسی که درونش را تزکیه کند.

مهرابی بیان داشت: کسی که قلب و روح خود را مطهر کند و دائم به یاد خدا باشد، دیگر میلی به دنیا ندارد و می‌فهمد که آخرت بهترین جایگاه است.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: رمز عروج ما تزکیه درون و نفس است؛ چرا فکر می‌کنیم نمی‌توانیم مثل شهدا باشیم و اگر این فکر به ذهنمان خطور کرد، باید به یاد حرف حضرت علی(ع) باشیم که فرمودند «به خدا شما عالم اکبرید، در محل سجود ملائکه می‌توانید به بهترین‌ها برسید».

مهرابی اضافه کرد: امروز باید دید چه کار کنیم تا قلبمان با تپش قلب امام زمان(عج) همراه باشد؛ حضور در مجلس شهدا واسطه‌ای است تا تحولی در ما ایجاد شود و برای این‌که انسانی وارسته باشیم، باید به این سخن امام جواد(ع) عنایت داشته باشیم که فرمودند دائم با خدا معامله کنید و انسان خودش بر خودش موعظه کند.

وی تصریح کرد:‌ وقتی گناهی از ما سر می‌زند، هفت ساعت زمان می‌برد تا ثبت شود؛ بنابراین در این فاصله فرصت داریم توبه کنیم و باید نصیحت و موعظه دیگران را نیز بپذیریم.

مهرابی بیان کرد: راه شهدا با اطاعت از خدا و با ترک گناه باقی می‌ماند و اگر آفت گناه بیاید، نعمت‌ها زایل می‌شود؛ روزی حضرت عیسی(ع) با یارانش از قریه‌ای عبور می‌کردند و تمام آن روستا مرده بودند، اصحاب گفتند چه اتفاقی افتاده است، حضرت گفت که بر آن‌ها عذاب نازل شده است و اصحاب گفتند ما دوست داریم بدانیم چه اتفاقی افتاده است؛ حضرت از یکی از مردگان سئوال کرد چه اتفاقی افتاده؟ گفت شب در منزل بودیم، صبح دیدیم در هاویه قرار داریم و به این دلیل بود که به خاطر محبت دنیا حق ضایع و از طاغوت اطاعت کردیم.

این کارشناس مذهبی در سخنان پایانی خود خاطرنشان کرد: بنابراین راه شهدا با اطاعت از خدا و با ترک گناه باقی می‌ماند و باید هوشیار باشیم که امروز دشمن چند کار مهم انجام می‌دهد؛ نخست اینکه رفتار و نگرش ما را عوض می‌کند و این هوشیاری زیادی می‌طلبد.

مهرابی بیان داشت: شما مادران باید تلاش کنید تا فرزندانتان سرباز امام زمان(عج) باشند و امروز باید با ایجاد شایعات یعنی همان علتی که موجب شهادت امام حسین(ع) شد، مقابله کرد.

این کارشناس مذهبی افزود: دشمن در تلاش است تا نهاد خانواده را نابود کند؛ پس تلاش کنید و نهاد مقدس خانواده را حفظ کنید.

دسته بندی نواحی: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.